W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O możliwościach rozwoju dla branży biotech na CEBioForum 2023

28.04.2023

CEBioForum od ponad 20 lat organizuje międzynarodowe targi dla sektora biotechnologicznego, przyciągając przedstawicieli biobiznesu, a także instytucji naukowych i administracji rządowej. Tegoroczna edycja, której partnerem zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, to nie tylko panele dyskusyjne, prezentacje i spotkania B2B, ale również ciekawe warsztaty i wykłady.

bioforum

W poprzednich odsłonach wydarzenia rozmowy o zastosowaniach i ścieżkach rozwoju biotechnologii toczyły się m.in. w Budapeszcie, Brnie, Łodzi czy Nowym Jorku. Tegoroczne CEBioForum odbyło się w dniach 18-19 kwietnia br. w warszawskim Cambridge Innovation Center.

Rozwój branży biotech w Europie, inwestycje i nowe technologie w biotechnologii, potencjał polskiego rynku biotechnologicznego, wpływ ESG na firmy biotechnologiczne – to tylko niektóre tematy, nad którymi debatowano w międzynarodowym gronie. Jak wskazywali specjaliści, wartość polskiego biotechu szacowana jest na około 15 mld zł, a rynek ten, choć wciąż raczkujący, może się pochwalić 10-procentowym wzrostem w skali roku. Dlatego warto w niego inwestować.

"Ostatnie lata stały pod znakiem dynamicznego rozwoju polskiej i środkowoeuropejskiej biotechnologii: nasze firmy opracowują innowacyjne leki i produkty, absolwenci naszych uczelni pracują w renomowanych laboratoriach i instytutach. Nie tak dawno nie istnieliśmy na biotechnologicznej mapie świata, a dziś na warszawskiej giełdzie ciągle przybywa spółek z tego sektora" – napisał w liście do uczestników Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, który objął honorowy patronat nad CEBioForum 2023.

– Polska jest stosunkowo dużym i rosnącym rynkiem obejmującym farmaceutyki, wyroby medyczne oraz produkty biotechnologii rolniczej. Jest to również istotny czynnik dla rozwoju firm działających w tym sektorze, a także ważny argument dla inwestorów zagranicznych planujących ulokować pieniądze w Polsce – powiedziała w imieniu organizatorów dr Magdalena Kulczycka, dyrektor Związku Firm Biotechnologicznych BioForum.

Dlaczego warto powierzyć swój pomysł NCBR

Podczas wydarzenia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedstawiło adresowaną do innowatorów ofertę wsparcia prac B+R w obszarze biotechnologii. Pierwszego dnia CEBioForum w panelu „Investments in biotech” wzięła udział Ksenia Wójcik-Karasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta w NCBR, pokazując perspektywę rządowej agencji finansującej tego typu projekty.

Jak podkreśliła ekspertka, NCBR inwestuje w innowacyjne rozwiązania opracowywane m.in. przez firmy biotechnologiczne, a oferta instytucji jest kompleksowa – oznacza to, że w zależności od programu, innowatorzy mogą zgłaszać pomysły na różnych etapach dojrzałości i gotowości technologicznej. Centrum wyróżnia stymulowanie współpracy nauki z biznesem w tej dziedzinie, także w odniesieniu do współpracy międzynarodowej.

Blisko połowa spośród 145 projektów biotechnologicznych znajdujących się w portfolio NCBR dotyczy leków. Co jednak istotne, zaznaczyła nasza panelistka, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nie specjalizuje się we wspieraniu wyłącznie projektów z obszaru farmacji, do czego niektórzy chcieliby sprowadzić biotechnologię – przeciwnie, eksperci rozpatrują pomysły dotyczące różnych jej gałęzi, podchodząc do każdego projektu indywidualnie.

– Najważniejszy jest pomysł. Być może dziś trudniej jest otrzymać grant, ponieważ jest większa konkurencja między projektami. Jeszcze dziesięć lat temu panowało przekonanie, że wystarczy prowadzić badania, teraz chcemy widzieć efekty – powiedziała Ksenia Wójcik-Karasiewicz.

Zwróciła zarazem uwagę, że w konkursach organizowanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej rosną wymagania dla spółek korzystających z grantów, m.in. w zakresie w zakresie wykazania opłacalności rozwiązań, które powstaną w wyniku proponowanych projektów B+R.

Możliwości po Horyzont

Uczestnicy CEBioForum mieli również okazję wysłuchania prezentacji „Horizon Europe Programme – an opportunity for biotech innovation”, którą przedstawiła dr Maria Śmietanka, zastępca dyrektora Działu Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR.

Ekspertka rozwinęła przed słuchaczami panoramę szerokich możliwości wsparcia dla innowatorów, w tym przedsiębiorców i naukowców z Polski, w Horyzoncie Europa, największym w historii Unii Europejskiej programie w zakresie badań naukowych i innowacji.

W polu jego zainteresowań znajduje się m.in. przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, pomaga też osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ oraz pobudza konkurencyjność i wzrost gospodarczy Unii Europejskiej. Jest szansą dla firm, instytutów badawczych, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych do ubiegania się o granty w różnych dziedzinach. Projekty powinny dotyczyć współpracy międzynarodowej, innowacyjnych pomysłów i rozwiązywania ważnych problemów, wyzwań, przed którymi stoimy na co dzień w rozmaitych obszarach, takich jak np. zdrowie, energia, transport, przemysł czy rolnictwo.

Jak podkreśliła dr Maria Śmietanka, w Horyzoncie Europa, który wyróżnia atrakcyjny model finansowania, jest miejsce na finansowanie innowacji biotechnologicznych. Zagadnienia takie jak biogospodarka czy biotechnologia są bowiem istotną częścią programu, umożliwiając wielu podmiotom realizację ich przełomowych pomysłów.  W prezentacji znalazły się informacje na temat konkretnych możliwości ubiegania się o wsparcie w tych obszarach – i to już w najbliższym czasie. Ekspertka przybliżyła zasady udziału, tematykę i terminy naborów m.in. w konkursach organizowanych w ramach wybranychobszarow tematycznych Horyzontu Europa, opowiedziała też o grantach Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC – European Innovation Council) oraz europejskich partnerstwach i wspólnych przedsięwzięciach adresowanych do branży biotech.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, działający w strukturach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wspiera uczestnictwo polskich podmiotów w Horyzoncie Europa, służąc na co dzień pomocą wszystkim potencjalnym beneficjentom. Pomocne informacje i kontakty można znaleźć na stronie KPK.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było wręczenie CEBioForum Awards. To prestiżowe nagrody przyznawane osobom czy podmiotom z innowacyjnymi i przełomowymi pomysłami branży biotechnologicznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}