W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O nowych możliwościach na Kongresie 590. Też tam byliśmy!

08.10.2021

Debaty, prezentacje, wywiady – podczas Kongresu 590 przedstawiciele Centrum opowiadali o szansach rozwoju dla innowatorów. „Nowe możliwości” to nie tylko hasło 6. edycji Kongresu ale również stwierdzenie, świetnie określające ofertę NCBR dla biznesu i nauki w postcovidowej rzeczywistości, u progu nowej perspektywy finansowej UE.

Widok na scenę. Na scenie przemawiająca dyrektor Agnieszka Ratajczak. Za nią ekran, na nim wyświetlony slajd z napisem: NCBR, KPK, Horyzont Europa dla biznesu, Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR

Kongres 590. należy do kluczowych wydarzeń gospodarczych w kraju. Tegoroczna, szósta już edycja, odbyła się w Warszawie w dniach 5-6 października. Impreza skupiła się na siedmiu obszarach tematycznych: nowe państwo, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka wraz z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski. W Kongresie 590 wzięli udział Prezydent i Premier. Gośćmi imprezy byli także eksperci ze świata biznesu, nauki, polityki i mediów.

O szansach dla: młodych…

Pierwszego dnia wydarzenia Centrum reprezentowała Anna Marciniak, ekspertka z Biura Strategii i Rozwoju, która uczestniczyła w debacie „Urodzeni w wolnej Polsce. Jak mądrze wspierać talenty, wiedzę i przedsiębiorczość młodych Polaków?”. Anna Marciniak opowiedziała m.in. o współpracy NCBR z uczelniami, która ma służyć stwarzaniu lepszych szans rozwoju dla młodych osób, uczących się i wchodzących na rynek pracy.

Wsparcie jakiego Centrum udziela ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pozwala uczelniom rozwijać się w różnych obszarach i dostosowywać swoje programy nauczania, tak aby wyjść naprzeciw zarówno osobom młodym jak i pracodawcom, z korzyścią dla całej gospodarki – powiedziała Anna Marciniak.

Jednym z beneficjentów NCBR w ramach POWER jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, który podczas debaty reprezentował dr hab. Przemysław Zbierowski, prof. UE. Poza tym w dyskusji udział wzięli: przedstawicielka biznesu - Jolanta Bańczerowska z Zarządu Żabka Polska oraz przedstawiciel młodego pokolenia – Wojciech Jasiński, zaangażowany w działalność wielu think tanków oraz szerzenie wartości społeczeństwa obywatelskiego.

Programem NCBR, który dedykowany jest młodym i zdolnym jest na pewno od wielu lat Lider. Dzięki niemu wspieramy młodych naukowców nie tylko w obszarze stricte samego projektu ale także w rozwijaniu swoich kompetencji zarządczych w projekcie. W tym roku mieliśmy największy spośród wszystkich edycji odsetek zgłoszeń ocenionych pozytywnie. To dobry prognostyk na przyszłość. – dodała Anna Marciniak.

… dla firm z ambicjami

Drugi dzień wydarzenia rozpoczęliśmy od wystąpienia Agnieszki Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w NCBR, która na tzw. Scenie Liderów opowiedziała o szansach jakie stwarza dla innowatorów program Horyzont Europa. Temat spotkał się również z zainteresowaniem mediów, które zaprosiły dyrektor Ratajczak do dedykowanych temu rozmów.

Horyzont Europa to nowy program ramowy Unii Europejskiej, wspierający badania i innowacje, w tej perspektywie finansowej, czyli do końca 2027 r. – z rekordowym budżetem ponad 95 mld euro. Dlatego tej jesieni NCBR kieruje całą akcję informacyjno-promocyjną do przedsiębiorstw chcących pozyskać finansowanie z programu Horyzont Europa. Takiego wsparcia udziela Krajowy Punkt Kontaktowy, który jest częścią NCBR – przypomniała Agnieszka Ratajczak.

Jeśli firma buduje swoją strategię, chce wejść na rynek europejski czy nawet światowy, wydaje się niezbędne, aby starać się o takie granty – dodała dyrektor Ratajczak.

Zwróciła również uwagę jakie są instrumenty w programie oraz na jakie dokładnie wsparcie może liczyć przedsiębiorstwo.

Więcej informacji w wywiadach, których udzieliła dyrektor Ratajczak Polskiej Agencji Prasowej:

…oraz dla „zielonej” gospodarki

Udział NCBR w Kongresie zakończyliśmy debatą „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości” z udziałem Wojciecha Racięckiego, dyrektora Działu Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR a także Sylwii Pawlak, dyrektor ds. innowacji w Grupie LOTOS oraz Pawła Ernsta, dyrektora Departamentu Wdrażania Strategii i Projektów Strategicznych w KGHM Polska Miedź.

Dyrektor Racięcki odpowiedział na pytania o surowce niezbędne do transformacji energetycznej, udział Polski w procesie przemian oraz rolę NCBR w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w kontekście surowcowym.

Potrzebny jest cały ekosystem wdrażania nowych technologii, taka swego rodzaju autostrada. Dlatego NCBR na różne sposoby odpowiada na tą potrzebę. Uruchomiliśmy 9 przedsięwzięć w innowacyjnej formule zamówień przedkomercyjnych, tj. np. Innowacyjna Biogazownia, Oczyszczalnia przyszłości czy Wentylacja dla szkół i domów. Jako instytucja publiczna chcemy być narratorem zmiany. Po konsultacjach z ekspertami ogłaszamy wyzwania a następnie dajemy przestrzeń biznesowi i nauce do ich wspólnego rozwiązania – powiedział Wojciech Racięcki.

Poza tym tworzymy kompleksową ścieżkę rozwoju innowacji. Podpisujemy umowy z innymi instytucjami takimi jak NFOŚiGW, dzięki czemu my zapewniamy finansowanie zielonych technologii do pewnego etapu a następnie działania zmierzające do wdrożeń i generowania popytu na rynku przejmują nasi partnerzy – dodał Wojciech Racięcki.

Dodatkowo dyrektor Racięcki udzielił wywiadu na temat inicjatyw NCBR dla gospodarki przyszłości w Studio Kongresu 590.

NCBR był Partnerem Merytorycznym 6. edycji Kongresu 590.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}