W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad tysiąc wydarzeń w ramach obchodów 20-lecia Polski w UE! Sprawdź jakie atrakcje przygotowali beneficjenci NCBR!

09.05.2024

10 i 11 maja cała Polska świętuje Dni Otwarte Funduszy Europejskich w ramach 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez dwa dni polscy przedsiębiorcy i naukowcy, którzy skorzystali ze środków Funduszy Europejskich prezentują swoje nowatorskie pomysły. Wśród nich są beneficjenci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Świętuj razem z nami! Mnóstwo atrakcji czeka na Ciebie w całej Polsce!

cover 20 lat FB

NCBR przekazało 46 mld zł ze środków Funduszy Europejskich na realizację projektów, z których efektów każdego dnia wszyscy korzystamy. Wśród nich są rozwiązania budujące nowoczesną przyszłość naszego kraju: od zdrowia, poprzez cyfryzację, technologie dla przemysłu, transportu, rolnictwa czy ochrony środowiska, aż po innowacje społeczne i edukację. Zobaczmy w co inwestuje się Fundusze Europejskie i jaki wpływ mają na życie każdego z nas. Podczas zaplanowanych wydarzeń poznasz beneficjentów, którym będziesz mógł zadać pytania na temat wsparcia z Unii, a przy okazji dobrze się przy tym bawić.

Od 2007 roku projekty realizowane przez beneficjentów NCBR, łączą wysiłki nauki i przemysłu, odpowiadając na najważniejsze wyzwania rozwojowe, takie jak rewolucja technologiczna, edukacja, dostępność, osiągnięcie neutralności klimatycznej, wzmocnienie obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym tak ważne podniesienie bezpieczeństwa energetycznego. Podejmujemy działania na rzecz poprawy efektywności zarządzania zasobami wodnymi, modernizacji rolnictwa czy służące rozwojowi rodzimego potencjału sztucznej inteligencji. Przyciągnęliśmy zainteresowanie m.in. branży biotechnologicznej, kosmicznej i gamingowej. Tak wiele za nami, a jeszcze więcej przed nami.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja, która każdego roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników, którymi są zarówno dorośli jak i całe rodziny z dziećmi. Przez ostatnie dziesięć edycji, beneficjenci doceniali możliwość promocji swoich projektów, a odwiedzający atrakcyjny program DOFE. Poprzednia edycja skupiła kilkaset wydarzeń, które łącznie odwiedziło prawie 60 tysięcy uczestników. W obecnej zaplanowanych jest już ponad tysiąc wydarzeń.

Wielka dziecięca przygoda podczas DOFE

10 maja zapraszamy Was do Gdyni na wielką morską przygodę. Akademia Czystego Morza przygotowała dla Was wykład i warsztaty, podczas których odkryjecie, jak prawidłowo dbać o nasze środowisko. W ramach 5 bloków tematycznych zaplanowane są liczne aktywności i eksperymenty dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Porozmawiamy m.in. o tworzywach sztucznych w środowisku morskim, niebezpieczeństwach w transporcie ładunków drogą morską czy segregacji odpadów. A ponadto zbadamy wodę, glebę a także powietrze. Ale to nie wszystko!

W ramach wykładu „Katastrofy na morzu” czekają na Was historie największych wypadków statków morskich. Dowiecie się jaki wpływ miały na zdrowie ludzi? Czy były szkodliwe dla środowiska? Jak przeprowadzono akcje ratownicze? Projekt Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Akademia Czystego Morza ma uwrażliwiać na problematykę zanieczyszczenia wód powierzchniowych i kształtować poczucie odpowiedzialności za ich ochronę. Projekt współfinansowany był z Funduszy Europejskich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Jeśli chcecie zapoznać się z zagadnieniami z różnych dziedzin nauki, podyskutować z naukowcami, a także samodzielnie poeksperymentować – koniecznie odwiedźcie Radom. Młodzi naukowcy będą tam mieli okazję do współdziałania przy różnych czynnościach laboratoryjnych a także do samodzielnego wykonywania prostych ćwiczeń. Spróbujemy wspólnie poszukać odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: dlaczego ciasto rośnie?, czy wodą można rozpalić ognisko?, czy z cukru można zrobić lustro?, czy można wywołać erupcję chemicznego wulkanu?, co to są i do czego służą hydrożele?.

Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odtworzy projekt „Uniwersytet dzieciom” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Celem projektu było podniesienie kompetencji dzieci szkół podstawowych Radomia i powiatu, z klas I-VIII poprzez uczestniczenie w wykładach, warsztatach i laboratoriach, organizowanych przez Uniwersytet.

W sobotę 11 maja przyjdź i zbuduj swój drewniany kulodrom podczas warsztatów z klockami QUBTRIX, które odbędą się w Chomranicach. Dołącz na niepowtarzalne zajęcia, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zaprojektować i stworzyć własne drewniane kulodromy z wykorzystaniem innowacyjnych klocków. Nie przegap tej wyjątkowej okazji do nauki, zabawy i twórczego wyrażania. Klocki QUBTRIX, to pierwsze na świecie klocki które połączysz nie tylko ze sobą, ale również z klockami plastikowymi różnych producentów. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane środkami z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój w ramach konkursu Szybka Ścieżka.

Spacer w stronę dostępności

W Białymstoku Wyższa Szkoła Ekonomiczna zaprasza wszystkich odwiedzających na spacer, podczas którego przedstawiciele uczelni zaprezentują udogodnienia oraz zmiany organizacyjne jakie powstały dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt WSE Dostępna realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem głównym projektu było przeprowadzenie w uczelni zmian organizacyjnych oraz podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu niepełnosprawności, poprawa dostępności komunikacyjnej i architektonicznej, administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych, procedur kształcenia a także wprowadzenie do programów kształcenia modyfikacji zapewniających ich dostępność dla studentów z niepełnosprawnościami.

Sprawdź swoje zmysły słuchu, smaku i węchu

10 maja odwiedź także Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, gdzie będzie można wziąć udział w badaniach przesiewowych zmysłów słuchu, smaku i węchu oraz zwiedzić Kapsułę Badań Zmysłów, która umożliwia samodzielne wykonanie badań najważniejszych zmysłów w jednym miejscu. Kapsuła Badań Zmysłów to pierwsze takie urządzenie na świecie. Nagrodzona złotym medalem na targach Japan Design, Idea & Innovation Expo 2018.

Wśród innowacyjnych projektów realizowanych przez beneficjenta przyczyniających się do poprawy jakości życia społeczeństwa znalazł się też projekt, którego celem było opracowanie serwisu do samodzielnego i zdalnego przeprowadzania badań przesiewowych smaku i węchu, w oparciu o testy stworzone w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Projekt był dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Przyszłość bezpiecznych i inteligentnych środowisk zaawansowanych technologicznie

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym, odkryjecie najnowsze osiągnięcia technologiczne z zakresu inteligentnego monitoringu i bezpieczeństwa. Dołączcie do nas, aby zobaczyć, jak innowacyjne urządzenie, współfinansowane ze środków unijnych, rewolucjonizuje monitoring temperatury ciała oraz zliczanie osób w przestrzeniach publicznych i środkach transportu. Nie przegapcie okazji, by zobaczyć technologię, która kształtuje przyszłość bezpiecznych i inteligentnych środowisk.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to także niepowtarzalna okazja do zwiedzania Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej oraz Stacji Sterylizacji Radiacyjnej Wyrobów Medycznych i Przeszczepów, która znajduje się w Warszawie. W ramach Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej od 1993 roku działa Stacja Sterylizacji Radiacyjnej Wyrobów Medycznych i Przeszczepów. Stacja Sterylizacji Radiacyjnej jest jedynym ośrodkiem w Polsce wykonującym sterylizację radiacyjną wysokoenergetycznymi elektronami. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zwiedzić miejsce na co dzień niedostępne!

Odkryj wspólnie z beneficjentami NCBR, jak nauka przyczynia się do postępu w medycynie i technologii. Przyjdź, aby na własne oczy zobaczyć, jak Fundusze Europejskie wspierają rozwój kluczowych projektów naukowych i technologicznych w Polsce!

Dołącz do obchodów 20-lecia Polski w UE i weź udział w wybranym wydarzeniu. Jest ich ponad 1000!

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach znajdziesz na stronie: https://www.20lat.eu/

{"register":{"columns":[]}}