W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W poszukiwaniu nowoczesności

23.12.2020

Technologie informatyczne, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, projekty multidyscyplinarne, takie trendy można zaobserwować we wnioskach składanych do NCBR w latach 2016-2019. Analizę przeprowadził Dział Zarządzania Ekspertami NCBR na podstawie 6761 wniosków złożonych w ramach konkursów PO IR.

Okładka publikacji: Rysowane logo NCBR oraz tekst: "Pobierz publikację, poznaj krajobraz innowacji w Polsce", podtytuł: "Analiza trendów badawczych we wnioskach o dofinansowanie składanych do NCBR w ramach PO IR w latach 2016-2019"
Na dole ciąg logotypów Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój, Rzeczpospolita Polska, NCBR, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Badane wnioski zakwalifikowano do kilkunastu dziedzin takich jak na przykład materiałoznawstwo, chemia, energetyka czy medycyna. Praktycznie we wszystkich składanych propozycjach widać ogromną rolę technologii informatycznych. Dziś stanowi ona jeden z  nieodzownych komponentów procesów rozwojowych. Warto zauważyć rosnące znaczenie  i wykorzystywanie procesów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Dzięki tym nowoczesnym narzędziom udaje się często rozwiązywać skomplikowane i wymagające wielu obliczeń i prób zagadnienia. Cechą charakterystyczna wielu wniosków jest także multidyscyplinarność. Rozwiązywanie problemów wymaga zaangażowania specjalistów i ekspertów z wielu dziedzin. 

Analiza pozwala przyjrzeć się trendom i ich zmianom w poszczególnych dziedzinach.  I tak na przykład w  rolnictwie największa liczba wniosków dotyczyła zagadnień produkcji i przetwórstwa żywności. Z kolei jeśli chodzi o chemię zanotowano duża liczbę propozycji w dziedzinie recyklingu. W obszarze inżynierii materiałowej warto zwrócić uwagę na spadek liczby projektów dotyczących grafenu i nanomateriałów.

Badając trendy pojawiające się we wnioskach widać stosunkowo dużą dynamikę zmian jeśli chodzi o wybór konkretnych obszarów badawczych. Czynnik ten wskazuje zarówno na stałą potrzebę  poszukiwania i  wdrążania nowych rozwiązań w gospodarce, także na szybko zmieniające się realia rynkowe, ale również na zdolność wnioskodawców do zaadoptowania się do takiej sytuacji. 

Wśród wnioskodawców prym wiodą małe przedsiębiorstwa. Ich zaangażowanie jako lidera konsorcjum lub wnioskodawcy wyniosło 37% w latach 2016-2019.Potrafią one elastycznie dostosować się do szybko zmieniającej się rzeczywistości, są także otwarte na zmiany i eksplorację nowych obszarów biznesu. Nie brakuje jednak także dużych firm. Ich udział to 16 %. Raport stanowi fotografię trendów  i daje dzięki temu obraz potrzeb i możliwości polskiego rynku innowacji. 

Materiały

Analiza trendów badawczych we wnioskach o dofinansowanie składanych do NCBR w ramach PO IR w latach 2016-2019

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}