W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinar „Ciepłownictwo przyszłości – rozwiązania dla miast"

Webinar „Ciepłownictwo przyszłości – rozwiązania dla miast"
2023-11-22 09:00
 11:00
On-line
, 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Forum Energii zapraszają do udziału w webinarze „Ciepłownictwo przyszłości – rozwiązania dla miast”.

zaproszenie poir

Jego uczestnicy będą mogli się przekonać, że dostępnymi dziś środkami technologicznymi już dziś można w polskim ciepłownictwie osiągać cele, które wyznacza strategia Europejskiego Zielonego Ładu. Tezę tę potwierdza demonstrator technologii zbudowany w Lidzbarku Warmińskim w ramach przedsięwzięcia badawczego NCBR „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w tej instalacji przekracza 90%.

Spotkanie rozpocznie się od nakreślenia przyszłości bez węgla i gazu. Taką strategię dla sektora ciepła przedstawi Piotr Kleinschmidt z Forum Energii, dyrektor Programu Strategia Ciepłownictwa.

O transformacji ciepłownictwa w projektach NCBR opowie Aneta Więcka, kierownik projektów „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” oraz „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Następnie Marcin Popkiewicz, przewodniczący Komitetu Monitorującego projektów z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu w NCBR, wyjaśni, dlaczego ciepłownictwo napędzane OZE jest tak istotne dla powodzenia transformacji energetycznej.

Szczegóły nowatorskiej ciepłowni wraz z systemem sezonowych magazynów ciepła, która powstała w Lidzbarku Warmińskim, przybliżą przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy EUROS ENERGY Sp. z o.o.: Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. Projektów Badawczych i Tomasz Walczak, dyrektor ds. technologii. Następnie Magdalena Ruszniak, dyrektor ds. technicznych Veolia Term, wystąpi z prelekcją „Dekarbonizacja ciepłownictwa odpowiedzią na wyzwania energetyczne miast”. Głos zabierze również Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego – miasta, które ma ambicje stania się liderem zielonej transformacji w energetyce.

Wydarzenie odbędzie się 22 listopada br., w godz. 09:00 – 11:00. Webinar jest dostępny dla wszystkich chętnych. Stanowi on część projektu LeadAir prowadzonego przez Forum Energii.

Organizatorzy przewidzieli także sesję pytań i odpowiedzi.

Celem rozpoczętego w 2021 r. przedsięwzięcia NCBR „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” było opracowanie innowacyjnej technologii oraz innowacji procesowych, które umożliwią modernizację istniejących systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych przy wykorzystaniu technologii OZE (z wyłączeniem spalania biomasy, które jest uciążliwe środowiskowo). Przedsięwzięcie potwierdza hipotezę badawczą o rynkowej wykonalności systemu ciepłowniczego, który dostarczać będzie ciepło ze źródeł odnawialnych o udziale 80-100 proc. OZE – przy utrzymaniu akceptowalnej ceny dla odbiorcy.

WIĘCEJ INFORMACJI I REJESTRACJA

{"register":{"columns":[]}}