W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców

10.07.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce wprowadzić kolejne uproszczenia dotyczące prowadzenia firm. Chodzi m.in. o prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej czy usprawnienia na rzecz sukcesji. Nowe przepisy ograniczą także zbędne wymagania regulacyjne, co przełoży się na oszczędność czasu i kosztów dla przedsiębiorców i obywateli.

W ostatnich latach rząd przyjął szereg kompleksowych pro-przedsiębiorczych ustaw, które ułatwiły zasady prowadzenia firm w Polsce. Chodzi m.in. o pakiet tzw. „Konstytucji biznesu”, którego celem było zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. To także „100 zmian dla firm – pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”, którego zadaniem było upowszechnienie partnerskiego podejścia administracji do obywateli i współpracy między organami, a także usprawnienie i przyspieszenie procedur.

Najważniejsze rozwiązania

  • Wprowadzone zostaną uproszczenia dotyczące regularnej aktywności przedsiębiorców. To m.in.:
    • brak konieczności przedkładania w urzędach dokumentu prokury, gdy umocowanie da się stwierdzić w oparciu o publiczny rejestr (np. KRS),
    • dalsze odchodzenie od możliwości wymagania przez urzędy posługiwania się pieczątką od przedsiębiorcy.
  • Wprowadzone zostaną szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się na efektywność administracji. Chodzi m.in. o:
    • wprowadzenie wymogu doręczenia, wraz z zawiadomieniem o kontroli, wstępnej listy dokumentów i informacji, które będę niezbędne podczas kontroli,
    • stosowanie tzw. miękkich wezwań, czyli możliwość zwrócenia się do przedsiębiorcy, bez wszczynania postępowania, z prośbą o przedstawienie stanowiska,
    • możliwość doręczenia załączników do decyzji na trwałym nośniku informacji, innym niż papier.
  • Nowe przepisy przewidują, że zarząd sukcesyjny będzie przedłużany automatycznie, do momentu wydania postanowienia przez sąd. W przypadku, gdy sąd uzna, że celowe jest dalsze jego przedłużenie, zarząd sukcesyjny będzie trwał do momentu wyznaczonego przez sąd, chyba że wystąpią okoliczności skutkujące jego wygaśnięciem.
  • Wprowadzona zostanie możliwość umarzania należności dotyczących kar administracyjnych i zaległych kar administracyjnych z urzędu.
  • Umożliwione zostanie zawieranie umów leasingu w formie dokumentowej, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.
    • Proponowane rozwiązanie pozwoli usprawnić i przyspieszyć zawieranie tego typu umów, a także wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo stron obrotu.
  • Wprowadzone zostaną usprawnienia dotyczące rzemiosła. Chodzi o poszerzenie definicji rzemieślnika i zagwarantowanie możliwości zdalnego prowadzenia posiedzeń organów samorządu gospodarczego rzemiosła.
  • Tworzenie prawa gospodarczego będzie bardziej przejrzyste.  Wprowadzona zostanie zasada odpowiedniego vacatio legis dla projektów ustaw prawa gospodarczego, co do zasady nie krótszego niż miesiąc od dnia ogłoszenia.
  • Utworzony zostanie Portal Cen Mieszkań, którego celem będzie zwiększenie przejrzystości rynku nieruchomości poprzez udostępnianie obywatelom statystyk cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym.
    • Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku ma stanowić jeden z instrumentów ochrony nabywców mieszkań, w szczególności na rynku pierwotnym. Pozwoli to na racjonalną ocenę warunków cenowych ofert nabycia mieszkania, w porównaniu do realnych transakcyjnych (a nie ofertowych) cen rynkowych.
  • Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące zachęcania przedsiębiorców do polubownego załatwiania sporów.
  • Rozszerzony zostanie katalog inwestycji, które zwolnione są z pozwolenia na budowę. Chodzi o obiekty małej elektrowni wiatrowej o wysokości do 3 m.
    • Nowy przepis ma na celu upraszczanie i przyspieszanie procesu inwestycyjno-budowlanego dla tego typu obiektów.
    • Rozwiązanie będzie także zachętę dla inwestorów do budowy obiektów małych elektrowni wiatrowych o wysokości do 3 m. Jest szczególnie istotne w kontekście potrzeby przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Nowe rozwiązania mają zasadniczo wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}