W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o dozorze technicznym

31.01.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dozorze technicznym, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Wojsko będzie mogło szybciej pozyskiwać i wprowadzać do użytku urządzenia podlegające dozorowi technicznemu, które zostały wyprodukowane w innym państwie. Doprecyzowane zostaną także zasady dotyczące wykonywania dozoru technicznego urządzeń należących do wojsk sojuszniczych, które przebywają na terytorium Polski. Nowe przepisy wzmocnią zdolności obronne naszego kraju.

Najważniejsze rozwiązania

  • Niektóre przepisy ustawy o dozorze technicznym nie będą musiały być stosowane do wojsk sojuszniczych, które przebywają w naszym kraju. Dotyczyć to będzie także urządzeń technicznych, które przeznaczone są do eksploatacji przez polskie wojsko, a wytworzone zostały w innym państwie na potrzeby jednostek organizacyjnych podległych MON lub przez niego nadzorowanych.
    • Urządzenia te będą mogły zostać objęte dozorem technicznym również wówczas, gdy nie były objęte polskim dozorem technicznym w fazie ich projektowania i wytwarzania.
  • Przebywający na terytorium Polski żołnierze wojsk sojuszniczych i personel cywilny im towarzyszący, nie będą potrzebowali – wydawanych przez polskie jednostki dozoru technicznego – zaświadczeń, które kwalifikują do obsługi i konserwacji urządzeń. Będzie to dotyczyć sytuacji, gdy obsługiwane i konserwowane są urządzenia techniczne, które należą do sojuszniczych wojsk.
  • Podlegające dozorowi technicznemu urządzenia techniczne, które należą do wojsk sojuszniczych przebywających w Polsce lub za które są one odpowiedzialne, będą mogły być eksploatowane bez konieczności uzyskiwania decyzji Szefa Wojskowego Dozoru Technicznego, zezwalającej na eksploatację. Będzie to możliwe, jeżeli przewidywać to będą przepisy szczególne lub umowy międzynarodowe.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}