W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Autopoprawka do projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

04.04.2023

Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, przedłożoną przez ministra rozwoju i technologii.

Autopoprawka przewiduje ograniczenie cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Umowy takie prowadzą bowiem do zmniejszenia się liczby lokali mieszkalnych w bezpośredniej ofercie dewelopera oraz znacząco podnoszą koszt nabycia lokalu. Ponadto, usprawniony zostanie mechanizm finansowania programów, które wspierają budowę mieszkań komunalnych i społecznych.

Autopoprawka dotyczy projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, który został przyjęty przez Radę Ministrów 14 marca 2023 r. Projekt przewiduje bezpieczny kredyt mieszkaniowy ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo. Będzie także możliwość otwarcia konta mieszkaniowego z atrakcyjną dopłatą.

Najważniejsze rozwiązania zawarte w autopoprawce

  • Wprowadzone zostaną ograniczenia dotyczące dokonywania cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Coraz częściej zdarzają się bowiem przypadki zawierania umów obejmujących rezerwację kilku lub nawet kilkunastu lokali mieszkalnych przez jednego nabywcę, który następnie – za opłatą – dokonuje przeniesienia wynikających z tych umów praw na kolejnych nabywców. Działanie takie ma szkodliwy wpływ na rynek mieszkaniowy. Ogranicza dostępność lokali oraz wpływa na wzrost kosztów ich nabycia. 
  • Nowe przepisy przewidują zakaz cesji umowy rezerwacyjnej (z wyjątkiem cesji dokonywanej na rzecz członków rodziny) oraz znacząco ograniczają możliwości cedowania umowy deweloperskiej. Poza przypadkami cedowania na rzecz członków rodziny, cesji takiej umowy będzie można dokonać, jeżeli dotyczyć będzie nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego i będzie dokonywana przez nabywcę, który w ciągu 3 lat nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej.  
    • Przyjęte rozwiązanie wyeliminuje model uzyskiwania przychodów z cesji zawieranych hurtowo umów. Jednocześnie pozostanie  możliwość skorzystania z cesji w zwykłych, życiowych sytuacjach, kiedy konieczna jest rezygnacja z uzyskania praw do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. 
    • Umowa cesji będzie musiała zostać zawarta w postaci aktu notarialnego. 
  • W związku z dużym powodzeniem programu wspierającego budowę mieszkań komunalnych i społecznych, zwiększony zostanie limit wydatków z budżetu państwa na ten cel na 2023 r. Limit ten zostanie podniesiony o 50 proc., z 1 mld zł do 1,5 mld zł.
{"register":{"columns":[]}}