W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dotrzymujemy słowa – od dziś mamy bezpłatne państwowe autostrady

01.07.2023

Zapowiedzieliśmy 45 dni temu, że kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli będą mogli skorzystać z bezpłatnych państwowych autostrad. Od dziś jest to możliwe! Zwolnione z opłat są drogi: A2 Stryków-Konin oraz A4 Wrocław-Sośnica. Dzięki naszym negocjacjom zwolniona z opłat będzie również autostrada prywatna A1 Gdańsk-Toruń. Kierowcy będą mogli podróżować nią bezpłatnie w każdy weekend – od piątku od 12:00 do poniedziałku do 12:00, aż do 4 września. Jedziesz na wakacje, załatwiasz sprawy biznesowe, chcesz odwiedzić rodzinę i przejeżdżasz tymi odcinkami – już nie musisz za nie płacić. Nasz rząd chce również znieść opłaty na kolejnych autostradach w Polsce.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Punkcie Poboru Opłat Rusocin.

Bezpłatne autostrady dla kierowców samochodów osobowych i motocykli

Dla naszego rządu kluczowy jest dobrobyt mieszkańców Polski. Bezpłatne autostrady, to kolejne podjęte przez nas działanie, które pomaga w realizacji tego celu. To dodatkowe środki, które zostają w portfelach Polek i Polaków. To również drogi, które dostępne są dla każdego. Na rozwiązaniu skorzystają kierowcy samochodów osobowych (do 3,5 tony) i motocykli, którzy podróżują autostradą:

  • A2 Stryków-Konin;
  • A4 Wrocław-Sośnica.

Dodatkowo kierowcy będą mogli podróżować bezpłatnie autostradą prywatną A1 Gdańsk-Toruń. Zwolnienie z opłat obowiązuje w każdy weekend – od piątku od 12:00 do poniedziałku do 12:00, aż do 4 września 2023r. Wyjątkiem jest długi weekend sierpniowy, wtedy kierowcy będą mogli dłużej korzystać z bezpłatnych przejazdów. Zwolnienie z opłat będzie obowiązywało od piątku 11 sierpnia od 12:00 do środy 16 sierpnia 2023 r. do 12:00.

„45 dni temu przedstawiona jest taka decyzja - dzisiaj ją realizujemy i realizujemy ją z naddatkiem” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach

Darmowe autostrady państwowe to również bezpieczne podróżowanie. Obywatele nie będą musieli wybierać między bezpłatną lokalną drogą, a autostradą. Naturalnym wyborem będzie trasa szybkiego ruchu – nowoczesna, bezpieczna i bezpłatna.

„Autostrady i drogi ekspresowe to bezpieczeństwo, to komfort jazdy, to zmniejszenie liczby wypadków” – podkreślił szef rządu.

W tym roku zostaliśmy laureatem nagrody Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) Road Safety Performance Index (PIN) Award. To ogromne wyróżnienie oraz docenienie naszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Nagroda PIN Award jest uznawana za odpowiednik Oscara w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

„Ostatnio otrzymaliśmy od Unii Europejskiej, jako prowadzącej tego typu statystyki, nagrodę jako państwo, które w największym stopniu zadbało o bezpieczeństwo w ruchu drogowym” – przypomniał Prezes Rady Ministrów.

To nie jedyne osiągnięcie naszego rządu w tym zakresie. Aktualnie jesteśmy państwem z największym spadkiem liczby wypadków i ich ofiar w Europie. Od 2015 r. spadek rocznej liczby ofiar wypadków drogowych wyniósł 35 proc. Było to możliwe, dzięki licznym inwestycjom w infrastrukturę drogową m.in. dodatkowe przejścia dla pieszych czy nowe oświetlenie ulic.

Rządowe programy na rzecz polskich dróg

Stale inwestujemy w sieć dróg krajowych i lokalnych. Wiemy, że każde zrealizowane zadanie to nie tylko bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. To również poprawa jakości życia Polek i Polaków – komfortowy dojazd do pracy, wygodna droga do szkoły czy szybki dojazd na wakacje.  

Programy rządowe, które pomagają nam to osiągnąć to:

  • Program Budowy Dróg Krajowych – od 2015 r. oddaliśmy do użytku obywateli 158 zadań o wartości 75 mld zł i długości ponad 2 tys. km;
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – tylko w latach 2019-2022 dofinansowanie otrzymało 12 tys. zadań o łącznej długości ponad 18 tys. km. Przekazaliśmy na ten cel blisko 13 mld zł.

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}