W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Blisko 200 polskich medyków, policjantów i strażaków wesprze Słowację przy testowaniu na Covid-19

22.01.2021

Ok. 200 lekarzy, przedstawicieli służb medycznych i mundurowych leci na Słowację, żeby wesprzeć badania przesiewowe na Covid-19. – Relacje między państwami nie mogą opierać się wyłącznie na kalkulacjach. Relacja między państwami to również wzajemna pomoc udzielana wtedy, kiedy inni tego potrzebują – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Organizacją i koordynacją wsparcia dla południowych sąsiadów zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Premier na tle medyków wsiadających do samolotu.

22 stycznia premier Słowacji Igor Matovič powita służby mundurowe, personel medyczny i lekarzy, którzy wylądują na lotnisku w Bratysławie o godz. 14:00. Wizyta ma związek z prośbą władz Słowacji, która zgłosiła zapotrzebowanie na wsparcie polskich zespołów w regionach przygranicznych oraz w stolicy kraju.

 Dzisiaj polscy medycy ruszają na Słowację. Chcemy pomóc w testowaniu Słowaków zgodnie z ich programem, zwłaszcza na terenach przygranicznych

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Chciałbym podziękować Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa, doktorowi Arturowi Zaczyńskiemu ze szpitala MSWiA, ale też wszystkim, którzy na zasadzie wolontariatu zgłosili się w liczbie ok. 200 osób do pomocy naszym południowym sąsiadom

– dodał premier.

Polscy medycy i przedstawiciele służb zasilą zespoły słowackie i uzupełnią zorganizowane już punkty poboru testów. Wszyscy uczestnicy misji są w pełni zaszczepieni.

Wieloletnia bliska współpraca ze Słowacją

Od wielu miesięcy cały świat walczy z pandemią Covid-19 i jej skutkami. Wszyscy tęsknimy za powrotem do normalności. W tych trudnych czasach nieocenioną wartością jest wsparcie i wzajemna pomoc – zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i poza granicami kraju. Polska i Słowacja od lat blisko współpracują m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy Unii Europejskiej. Pomoc polskich wolontariuszy świadczy o tym, że Tatry nie dzielą, a łączą Polskę i Słowację. Nasza wspólna granica jest jednym z kluczowych obszarów codziennych kontaktów, przyjacielskich relacji oraz współpracy naszych społeczeństw.

Polska wspiera także inne kraje

Polska nie pozostaje obojętna i zapewnia potrzebne wsparcie swoim zagranicznym partnerom. W ostatnich miesiącach zorganizowaliśmy kilkadziesiąt akcji wsparcia pomocowych oraz medycznych.

Mamy w pamięci akcje, kiedy polscy strażacy pomagali gasić w Szwecji pożary. Kiedy polscy medycy pomagali w Słowenii, Kirgistanie. Kiedy wysyłaliśmy do Grecji czy do Libanu polskie domy kontenerowe. Solidarność to niezbywalna wartość, dzięki której polska marka umacnia się na całym świecie

– podkreślił premier.

W ramach wsparcia innych państw polscy lekarze i ratownicy uczestniczyli w misjach medycznych we Włoszech, w USA, Słowenii oraz Kirgistanie. Ponadto Polska przekazała znaczące ilości środków medycznych między innymi do Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Jordanii, czy państw Bałkanów Zachodnich. Polska uczestniczyła również w rozwiązaniu „kryzysu transportowego” w Dover (Wielka Brytania). Jest to kolejna operacja, w której pokazujemy swoją solidarność z państwami Unii Europejskiej i świata.

 

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}