W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Górny Śląsk jako serce transformacji energetycznej Polski

12.07.2021

– Największe wyzwania wymagają ogromnej mobilizacji. Transformacja przemysłowa jest dużym wyzwaniem. Jestem przekonany, że tu na Śląsku rozegra się przełom związany z transformacją energetyczną i przemysłową Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas III Konferencji Programowej Śląski Ład. Tematem debaty było bezpieczeństwo surowcowo-energetyczne w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu.

Śląski Ład.

Transformacja w kierunku przemysłu 4.0 zadecyduje o globalnej pozycji Polski w XXI wieku

„Bezpieczeństwo surowcowo-energetyczne w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu” – to temat pierwszego panelu na Konferencji Śląskiego Ładu, podczas którego głos zabrał szef rządu Mateusz Morawiecki:

Cały Śląsk to wielki potencjał możliwy do uruchomienia dla gospodarki 4.0. Węgiel to największe bogactwo Śląska, choć większym bogactwem i kapitałem są ludzie. Węgiel umożliwił powstanie tego kapitału ludzkiego. To ogromna wartość, szczególnie w trakcie transformacji energetycznej. Ta transformacja w kierunku przemysłu 4.0 – czy jak już niektórzy mówią 5.0 – zadecyduje o globalnej pozycji Polski w XXI w.

Premier w wystąpieniu zaznaczył, że patrzy na transformację energetyczną jako na wielką szansę w nowoczesnej historii Polski – szansę na osiągnięcie suwerenności energetycznej.

Transformacja energetyczna szansą na osiągnięcie suwerenności energetycznej

My kojarzymy suwerenność energetyczną z węglem. I w tym sektorze elektro-energetycznym rzeczywiście do niedawna tak było, teraz już tak nie jest. Ale – co ważniejsze – w dwóch innych głównych nośnikach węglowodorowych, czyli ropie i gazie, my takiej suwerenności nie mieliśmy. Możliwość przesunięcia się w kierunku suwerenności od tych dwóch nośników energii, jest wielką szansą nowoczesnej historii Polski – podkreślił Mateusz Morawiecki. Dodał także, że takie działania to sposób na zaoszczędzenie kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie, które obecnie przeznaczamy na import węglowodorów z zagranicy.

Transformacja energetyczna zdaniem szefa rządu to także szansa na skok technologiczny. To wielkie inwestycje w elektromobilność czy motoryzację. Wskazując na potrzebę transformacji premier Mateusz Morawiecki zauważył, że cenę za przemysł oparty na węglu zapłaciło środowisko naturalne. Przywrócenie wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zniszczonym przez gospodarczą działalność człowieka będzie wymagać dużych nakładów finansowych.

Śląsk jako klaster pojazdów niskoemisyjnych

Premier podczas wystąpienia zwrócił także uwagę na plany rozwoju pojazdów niskoemisyjnych. Podkreślił, że transport tego rodzaju jest przyszłością Europy i Polski w perspektywie kilkunastu lat. – W Polskim Ładzie zaplanowaliśmy sześć klastrów sektorowych, które zwiążą potencjał produkcyjny i edukacyjny. Specjalnie dla Śląska dedykowany będzie klaster dotyczący pojazdów niskoemisyjnych i komponentów do ich budowy – powiedział.

Polska jest liderem produkcji baterii litowo-jonowych. Już dziś sprzedaż polskich autobusów elektrycznych jest najwyższa w Europie.

{"register":{"columns":[]}}