W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja projektu Warsaw Health Innovation Hub z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

10.06.2021

Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) jest wspólnym projektem Agencji Badań Medycznych oraz globalnych firm takich jak: AstraZeneca, Micfosoft, Polpharma, Roche. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Centralnej, która będzie łączyła współpracę sektora publicznego z biznesem. Jej celem jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych, na rzecz poprawy zdrowia pacjentów oraz zwiększenia wydajności polskiego systemu ochrony zdrowia. Na uroczystej inauguracji nie mogło zabraknąć premiera Mateusza Morawieckiego, który objął projekt patronatem.

Premier oraz pozostali siedzą przy stole.

Premier: naszą odpowiedzialnością jest budowanie strategicznych partnerstw w obszarze zdrowia w sektorze publicznym i prywatnym

Dziękuję prezesowi Sierpińskiemu za utworzenie tej bardzo ciekawej inicjatywy, jaką jest projekt Warsaw Health Innovation Hub, którą wspiera polski rząd. Naszą odpowiedzialnością jest budowanie strategicznych partnerstw w obszarze zdrowia w sektorze publicznym i prywatnym. To lekcja, którą wyciągamy z pandemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na inauguracji WHIH oprócz premiera obecni byli także przedstawiciele czterech pierwszych firm, które przystąpią do projektu, a są to: AstraZeneca, Micfosoft, Polpharma, Roche. Opiekunem partnerów strategicznych, który będzie odpowiedzialny współpracę między firmami jest EIT Health. Spotkanie było okazją do omówienia najważniejszych kwestii, wspólnych oczekiwań i zadań na najbliższy czas. Podczas inauguracji przedstawiciele firm podpisali porozumienie o współpracy.

WHIH – szybkie przekształcanie pomysłów w produkty, procesy i usługi

Unikalna koncepcja WHIH stworzy warunki, które pozwolą na szybkie przekształcanie pomysłów w produkty, procesy i usługi. Uwzględnione zostaną także interesy rozwojowe polskiego sektora biomedycznego i konieczność niezależności Polski w zakresie bezpieczeństwa lekowego i produktów medycznych. To także możliwość inwestycji w polskie technologie i najlepsze zespoły badawcze z kraju.

WHIH to pierwsza tego typu platforma nie tylko w Polsce, ale także w Europie Centralnej. Potencjał naszych badaczy i firm, a także doświadczenie globalnego sektora bio-tech pozwoli na dostarczenie korzyści polskim pacjentom. Wspierając takie inicjatywy chcemy kreować dobre warunki do rozwoju systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. W Polsce mamy coraz więcej startupów i projektów naukowych. To potencjał, który nie może zostać zmarnowany – podkreślił szef rządu.

Elementem wspierającym koncepcję WHIH będą własne programy tworzone i finansowane przez partnerów biznesowych. To przyczyni się do rozwoju polskiego sektora biomedycznego i wykorzystania innowacji na potrzeby podnoszenia standardów świadczonych usług zdrowotnych.

Trzy strategiczne obszary działania WHIH

Działania w ramach WHIH będą dotyczyć trzech obszarów:

  • innowacji farmaceutycznych, w tym technologii medycznych,
  • innowacji w zakresie wyrobów medycznych,
  • rozwiązań cyfrowych w zdrowiu.

Utworzony projekt będzie szansą na współpracę polskich naukowców i badaczy z globalnym firmami w zakresie biotechnologii i innowacji. Dalszy rozwój Hubu zmierzać będzie w kierunku utworzenia Polskiej Doliny Medycznej na wzór europejskich rozwiązań.

Rada WHIH

Kolejnym krokiem w rozwoju WHIH będzie pierwsze spotkanie Rady, którą powołuje Prezes ABM. Rada WHIH ma charakter opiniodawczo-doradczy. Na jej pierwszym posiedzeniu zostaną opracowane i przyjęte priorytety, w ramach których będą realizowane projekty przygotowywane przez Partnerów Strategicznych WHIH.

Powołanie Warsaw Healthcare Innovation Hub to zupełnie nowe podejście do rozwoju opieki zdrowotnej w Polsce. Jest to połączenie technologii i ludzkiej pomysłowości, którego rezultatem będą innowacje służące nam wszystkim.