W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jarosław Kaczyński: Nie ma żadnego naporu ze strony uchodźców. Przejeżdżają imigranci ekonomiczni przywożeni przez władze Białorusi

07.10.2021

Podczas konferencji prasowej w oddziale Straży Granicznej w Białymstoku, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński przedstawił bieżącą sytuację na granicy polsko-białoruskiej będącą efektem skoordynowanych działań służb białoruskich. Omówiono także możliwość budowy zapory oraz scenariusze działań w najbliższym czasie.

Konferencja prasowa wiceprezesa Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosława Kaczyńskiego, komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi i komendanta podlaskiego oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzeja Jakubaszka.

Spotkanie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych z udziałem generałów Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji służyło omówieniu obecnej sytuacji na granicy i możliwych scenariuszy wojny hybrydowej prowadzonej przez białoruski reżim z Polską i Unią Europejską.

Skoordynowana akcja służb białoruskich

O charakterze działań władz Białorusi świadczy także istnienie pilnie strzeżonej przez białoruskie służby strefy przygranicznej. Obecność imigrantów w tym obszarze to oczywisty dowód zaangażowania w te działania państwa białoruskiego. Jarosław Kaczyński podkreślił, że niedawny kryzys polityczny w Afganistanie nie ma związku z obecnością obywateli tego kraju na granicy polsko-białoruskiej. Nie można jednak wykluczyć, że wydarzenia te zostaną w przyszłości wykorzystane przez reżim prezydenta Łukaszenki.

- Imigranci są prowadzeni do miejsc, gdzie jest szansa na przekroczenie granicy. Zdarza się, że funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór i drutów. Wspomagają oni próbę przekroczenia granicy – dodał wiceprezes Rady Ministrów.

Jak podkreślają polskie władze, służby białoruskie bardzo wstrzemięźliwie reagują także na incydenty odnoszące się do zdrowia imigrantów i celowo doprowadzają ich do stanu osłabienia.

- Wszystko jest cyniczną i brutalną akcją służb bezpośrednio kierowanych przez prezydenta Łukaszenkę. Jest to akcja planowana wiele miesięcy temu,  jako odwet za wspomaganie opozycji białoruskiej i próba wywarcia nacisku na Polskę i UE, aby odstąpić od trudnych dla reżimu białoruskiego sankcji – podsumował Jarosław Kaczyński.

Budowa zapory

Działania polskiego rządu mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa granic i obywateli Rzeczypospolitej. W tym celu podjęto decyzję o budowie trwałej zapory uniemożliwiającej nieuprawnione przekraczanie polskiej granicy. Jej koncepcja została omówiona podczas wczorajszego posiedzenia Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych w Warszawie. Jak zauważył Jarosław Kaczyński, doświadczenie innych państw europejskich pokazuje, że to jedyna skuteczna metoda.

Stan wyjątkowy przy granicy

Od 2 września na pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Wynikające z niego ograniczenia objęły 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim. To ok. 3-kilometrowy pas wzdłuż granicy z Białorusią. Działania te spotykają się ze zrozumieniem i wsparciem lokalnych władz. Mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszych obywateli, w tym przede wszystkim mieszkańców miejscowości przygranicznych.

Stan wyjątkowy, początkowo wprowadzony na 30 dni, przedłużono w zeszłym tygodniu o kolejne 60.

{"register":{"columns":[]}}