W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dot. udziału PRM Mateusza Morawieckiego w szczycie przyjaciół spójności

W dniu 1 lutego 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki udaje się do Beja w Portugalii, gdzie weźmie udział w szczycie przyjaciół spójności. Spotkanie ma służyć zaprezentowaniu wspólnego stanowiska wobec kształtu przyszłego budżetu UE. Podczas spotkania przedstawiciele państw wchodzących w skład nieformalnej grupy przyjaciół spójności omówią zasadnicze kwestie dotyczące budżetu wieloletniego UE na lata 2021-2027, w tym postulowaną wielkość budżetu i priorytety poszczególnych państw. Efektem szczytu będzie wspólna deklaracja państw-przyjaciół spójności.

Spotkanie odbywa się w okresie intensywnych prac nad przyszłym budżetem UE. W grudniu 2019 r. fińska prezydencja w Radzie UE przedstawiła swoją propozycję kompromisu ws. unijnego budżetu. Propozycja spotkała się z krytyką państw członkowskich. 14.01. KE przedstawiła założenia nowego Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, mającego na celu zapewnienie środków na rzecz wsparcia regionów w kierunku zmniejszania emisyjności. Obecnie trwają konsultacje prowadzone przez Przewodniczącego Rady Europejskiej. 20 lutego zaplanowany jest specjalny szczyt Rady Europejskiej poświęcony budżetowi UE na lata 2021-2027.

Podczas wizyty w Beja Premier Mateusz Morawiecki spotka się z Premierem Portugalii Antonio Costą. Przedmiotem rozmów premierów będą m.in. stosunki dwustronne oraz kluczowe kwestie z zakresu agendy europejskiej, w tym wyzwania na najbliższą kadencję instytucjonalną UE (Portugalia obejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE w styczniu 2021 roku). Premierzy omówią także wyzwania dot. europejskiej polityki sąsiedztwa i polityki wschodniej UE.

Nieformalna grupa przyjaciół spójności rozpoczęła działalność podczas negocjacji poprzednich dwóch perspektyw finansowych UE. Należy do niej 17 państw członkowskich UE. Przyjaciele spójności wskazują na znaczenie unijnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej jako sprawdzonych instrumentów finansowych o dużej europejskiej wartości dodanej. Postulują utrzymanie środków na spójność na poziomie porównywalnym do obecnego, zawartego w budżecie UE na lata 2014-2020. Poprzedni szczyt grupy przyjaciół spójności miał miejsce 5 listopada 2019 r. w Pradze.

 
{"register":{"columns":[]}}