W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koordynacja działań UE w sprawie COVID-19 tematem planowanej wideokonferencji z udziałem premiera Morawieckiego

20.01.2021

21 stycznia premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w wideokonferencji liderów państw Unii Europejskiej poświęconej walce z pandemią koronawirusa. Spotkanie będzie poświęcone m.in. ocenie sytuacji epidemicznej po świętach, a także wyzwaniom związanym z pojawieniem się nowych wariantów wirusa i szczepieniami.

Flaga UE.

Liderzy omówią proces dystrybucji szczepionek oraz wdrażania programów szczepień w państwach członkowskich i wstępne wskaźniki dotyczące efektywności procesu szczepień. Przedmiotem rozmów będzie także kwestia świadectw szczepień oraz relacji z państwami trzecimi w kontekście dostępu do szczepionek. Przed spotkaniem liderów planowana jest koordynacyjna wideokonferencja premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

List premiera polskiego rządu do szefów instytucji unijnych

Od października 2020 r. unijni liderzy regularnie spotykają się na forum Rady Europejskiej, by omówić najważniejsze sprawy i wyzwania związane z pandemią COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki  w połowie stycznia tego roku wystosował list do szefów instytucji UE, w którym zwrócił uwagę na potrzebę informacji ze strony producentów szczepionek dot. planowanej dostępności zakontraktowanych dawek. Cel to zapewnienie przejrzystych zasad szczepień i możliwość planowania procesu szczepień w poszczególnych państwach UE. W obliczu opóźnień dostaw Komisja Europejska powinna zaproponować rozwiązania zmierzające do zwiększenia produkcji szczepionek.

Premier zwrócił także uwagę na potrzebę przestrzegania zasady proporcjonalnego, skoordynowanego i efektywnego podziału szczepionek pomiędzy państwa członkowskie z wykorzystaniem jednolitej metodologii, opartej na kryterium liczby ludności. Szef polskiego rządu wyraził gotowość do dalszych prac nad skoordynowanym wspólnotowym podejściem do kwestii świadectw szczepień, po przedstawieniu  zaproponowanych przez Komisję Europejską. Jest to szczególnie istotne w kontekście konieczności zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania europejskich łańcuchów dostaw oraz możliwości swobodnego przepływu dóbr i osób w ramach jednolitego rynku. Premier wyraził również chęć wsparcia dla działań instytucji UE w zakresie pomocy dla państw sąsiadujących z UE.

Powszechny program szczepień to jedno z najskuteczniejszych narzędzi zwalczania pandemii

27 grudnia 2020 r. w całej Unii Europejskiej ruszyły szczepienia na COVID-19. Obecnie szczepione są osoby z grup szczególnie narażonych – pracownicy służby zdrowia i seniorzy. Komisja Europejska zatwierdziła dotychczas dwie szczepionki, produkowane przez BioNTech-Pfizer oraz Modernę, które zostały uznane za bezpieczne i skuteczne. Według Europejskiej Agencji Leków (EMA), pod koniec stycznia możliwe jest wydanie opinii w sprawie dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, która jest już stosowana m.in. w Wielkiej Brytanii. Ten zestaw szczepionek pozwoli państwom Unii nie tylko zaspokoić własne zapotrzebowanie, ale również udzielić pomocy krajom sąsiedzkim.

2,3 mld dawek szczepionek przeciw COVID-19 zabezpieczone do zakupu przez KE

Komisja Europejska zabezpieczyła dotychczas możliwość zakupu 2,3 mld dawek szczepionek przeciwko COVID-19, opartych na różnych technologiach. 8 stycznia Komisja zaproponowała państwom członkowskim UE zakup dodatkowych 200 mln dawek szczepionki wyprodukowanej przez firmy BioNTech i Pfizer, z możliwością nabycia kolejnych 100 mln dawek. Pozwoliłoby to UE na zakup w sumie 600 mln dawek szczepionki, która jest już stosowana w całej UE. Dodatkowe dawki będą dostarczane, począwszy od drugiego kwartału 2021 roku. 

12 stycznia Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva. Umowa zakłada zakup 30 milionów dawek szczepionki, z opcją zakupu kolejnych 30 milionów na późniejszym etapie. Kolejna umowa z firmą będzie uzupełnieniem szerokiego portfolio szczepionek, które mają być produkowane w Europie – w tym umów już podpisanych z koncernami: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna.

Przy każdym zamówieniu szczepionek KE będzie przestrzegać zasad proporcjonalnego udziału wszystkich krajów UE, z uwzględnieniem kryterium liczby ludności, aby każdy kraj miał do dyspozycji maksymalną liczbę szczepionek, które może zakontraktować. Jeśli część krajów nie skorzysta ze swojej puli, to niewykorzystane szczepionki będą rozdzielane pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie.

{"register":{"columns":[]}}