W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie dotyczące nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Tysiące skanerów pójdzie do kosza” opublikowanym w dzienniku „Rzeczpospolita”

09.07.2021

W opublikowanym dzisiaj na łamach „Rzeczpospolitej” artykule „Tysiące skanerów pójdzie do kosza” znajdują się nieprawdziwe informacje.

KPRM

Nieprawdą jest, że „(…) niskie wymogi w przetargu postawiła KPRM i pozwoliła na zakup sprzętu, który trafi do kosza”.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów NIE kupiła sprzętu, o którym piszą autorki artykułu. Sprzęt nie trafi więc do kosza. Skarb Państwa nie poniósł żadnych kosztów związanych z opisywanym przetargiem.

2 lipca 2021 r. – w odpowiedzi na prośbę o ocenę techniczną urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków linii papilarnych palców dłoni, które mają być dostarczone przez wykonawcę wyłonionego w trybie przetargu nieograniczonego – Minister Cyfryzacji otrzymał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informację wskazującą na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń.

Niezbędne okazało się więc pilne podjęcie działania mającego na celu wyeliminowanie tego zagrożenia, czyli zmiana terminu wdrożenia w Polsce dowodów z drugą cechą biometryczną.

W związku z tym, KPRM jest także zmuszona do wyłonienia nowego dostawcy sprzętu umożliwiającego pobieranie odcisków palców.