W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko–rumuńskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów Polski i Rumunii

02.03.2022

3 marca premierzy Mateusz Morawiecki i Nicolae Ciucă poprowadzą konsultacje międzyrządowe w 101. rocznicę podpisania „Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii”. Przedmiotem spotkania będą relacje dwustronne, kwestie bezpieczeństwa i obrony, sprawy z agendy UE oraz tematy związane z polityką regionalną. Ważnym kontekstem konsultacji jest agresja Rosji na Ukrainę. Będzie to także spotkanie rządów dwóch największych państw wschodniej flanki NATO. Poprzednie konsultacje odbyły się w Warszawie (2018 r.) i w Bukareszcie (2019 r.).

Flaga Rumunii.

Rumunia to najważniejszy sojusznik Polski na południowo-wschodniej flance NATO. Państwo to angażuje znaczne siły we wspólne operacje, w tym batalionową grupę w Polsce. W Rumunii natomiast stacjonuje kontyngent polskich żołnierzy, który wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Polska i Rumunia od lat zbieżnie oceniają rosyjskie zagrożenie oraz znaczenie współpracy transatlantyckiej dla wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego. Obydwa państwa wspólnie przewodniczą współpracy 9 krajów wschodniej flanki NATO (Bukareszteńska Dziewiątka – B9). 25 lutego odbył się nadzwyczajny szczyt grupy B9, którego  współgospodarzami byli prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Strona rumuńska bierze także udział (na różnych szczeblach) w spotkaniach organizowanych w ramach współpracy wyszehradzkiej.

Agresja Rosji na Ukrainę

Jednym z głównych tematów spotkania szefów rządów będzie kwestia wojny na Ukrainie. Główne postaci sceny politycznej w Rumunii jednoznacznie potępiły rosyjską agresję. Rumuńskie struktury rządowe są również przygotowane do zapewnienia niezbędnej pomocy uchodźcom.

Polskie władze prowadzą intensywne działania dyplomatyczne, które mają na celu zakończenie konfliktu. Najważniejsze z nich to wywieranie presji gospodarczej, sankcje oraz organizacja wielowymiarowej pomocy dla Ukrainy.

1 marca szef polskiego rządu udał się do Brukseli, gdzie rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat solidarnej odpowiedzi Wspólnoty europejskiej na bezprawny atak Rosji na Ukrainę. 2 marca Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Polska udziela pomocy humanitarnej Ukrainie od początku kryzysu. We współpracy z instytucjami ukraińskimi strona polska oferuje także m.in. pomoc osobom oczekującym na przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej. Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej (ERCC) tworzy w Polsce hub logistyczny dla pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich.

Agenda UE

Na arenie unijnej Polska i Rumunia wspierają politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. Rumunia jest także jednym z najważniejszych sojuszników Polski w debacie nt. polityki klimatycznej europejskiej wspólnoty, bezpieczeństwa energetycznego i unii energetycznej w Europie.

Polityka regionalna

W agendzie rozmów premierów Polski i Rumunii znajdzie się temat współpracy regionalnej, której ważnym elementem jest Via Carpatia – wspólny projekt drogowy sięgający od Litwy do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Odnogi Via Carpatia połączą także inne państwa, w tym Ukrainę.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

 

{"register":{"columns":[]}}