W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: Dla mnie bardzo ważne jest, aby zadziałać natychmiast w kierunku pomocy poszkodowanym

19.07.2021

W weekend nad Małopolską przeszły gwałtowne nawałnice, powodując lokalne wezbrania wody. W Krakowie w poniedziałek rano zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Rozmowy dotyczyły nie tylko usuwania skutków podtopień, lecz również wprowadzania w przyszłości nowych rozwiązań przeciwpowodziowych.

Sztab kryzysowy.

Sztab kryzysowy obradował z udziałem szefa rządu Mateusza Morawieckiego oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i wicemarszałka Senatu Marka Pęka.

– Na porannym spotkaniu odebraliśmy meldunki meteorologiczne i hydrologiczne, następnie spotkaliśmy się z samorządowcami. Nasze spotkanie dotyczyło kwestii inwestycyjnych związanych z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, a także rozwojem infrastruktury – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rozmowy z samorządowcami – zapobieganie anomalii pogodowych

W miniony weekend burze i ulewy spowodowały największe szkody w powiecie myślenickim. Równie niebezpiecznie było na Sądecczyźnie oraz w powiatach tarnowskim i krakowskim. W niedzielę do Małopolski przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z lokalnymi mieszkańcami, samorządowcami i przedstawicielami władz województwa.

– Chciałbym oczywiście spotykać się z samorządowcami małopolskimi wyłącznie w dobrych okolicznościach – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – Rozmawialiśmy z samorządowcami, w jaki sposób zapobiegać, a nie tylko leczyć te anomalie pogodowe. Zwłaszcza od strony możliwości przejęcia wezbranej wody, czyli budowy nowych zbiorników wodnych. Nasz rząd jest gotowy finansowo na realizację różnych projektów.

Program Polski Ład zapewnia realizację budowania zbiorników retencyjnych w samorządach w całej Polsce. Wprowadzimy również zachęty systemowe i ułatwienia w zakresie tworzenia stawów i cieków wodnych na terenach wiejskich. Tego typu rozwiązania pozwolą w krótkim czasie uzyskać pozytywny wpływ na mikroklimat.

Pomoc rządu w odbudowaniu domów

W Małopolsce w nocy z soboty na niedzielę przeszły przez kilka powiatów nawałnice. Spowodowały one gwałtowne wezbranie wód w rzekach i potokach, podtopienia budynków i dróg. Wizytujący zalane okolice premier Mateusz Morawiecki zapewnił szybką pomoc dla mieszkańców z poszkodowanych terenów. Wsparcie ma dotyczyć nie tylko przy usuwaniu szkód związanych podtopieniami, lecz również przy odbudowie budynków mieszkalnych.

– Mam nadzieje, że będziemy szybko pomagać ludziom w odbudowie ich domów – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Podkreślając dodatkowo: – Inspektor budowlany zapewnił mnie, że nie ma ryzyka zawalenia budynków, w których mieszkańcy postanowili pozostać. Dziękuję panu wojewodzie za szybkie działania - dystrybucję środków rządowych i szacowanie szkód.

Małopolski rozwój gospodarczy

Po odebraniu meldunków ze sztabu kryzysowego, przedstawiciele władz lokalnych i państwowych rozmawiali na temat nowych inwestycji w województwie małopolskim. Premierowi zależy, by w każdym zakątku żyło się coraz lepiej.

– Druga część spotkania z samorządowcami dotyczyła rozwoju gospodarczego, infrastruktury, aby Małopolska była jeszcze piękniejszym miejscem do zamieszkania – zdradził Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Podzielił również swój entuzjazm: – Cieszę się z sukcesów Małopolski. Dziś koncentrujemy się na minimalizacji skutków powodzi, ale jutro chcemy się skoncentrować nad wykorzystywaniem koniunktury, żeby wesprzeć małopolskie samorządy, przedsiębiorców i Polaków, którzy mieszkają w tak pięknym województwie. 

Wideo

Zdjęcia (5)