W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: Inwestycja w edukację to serce „Polskiego Ładu”

07.06.2021

Na edukację składa się zarówno zaplecze techniczne i dydaktyka. W ramach Polskiego Ładu zapewnimy środki na modernizację polskiej edukacji również pod kątem budowania nowoczesnych obiektów. Państwo już działa, współfinansując najnowocześniejsze technologie. Wprowadzane są takie rozwiązania, które mają na celu obniżenie kosztów eksploatacji, zeroemisyjność i dbanie o środowisko.

Premier patrzy na uczniów.

W województwie łódzkim premier Mateusz Morawiecki odwiedził obiekty dydaktyczne z najnowocześniejszymi rozwiązaniami – technicznymi i ekologicznymi. Prezes Rady Ministrów podkreślił znaczenie równomiernego rozwoju miejscowości w całej Polsce. W tym celu rząd proponuje wprowadzenie Polskiego Ładu, który pozwoli na lepszy rozwój życia obywateli.

– Problemy się zmieniają. Aspiracje ludzi w gminach w odległych zakątkach Polski są takie same wszędzie – czy w małym mieście, na wsi czy w dużym mieście. Nasz rząd w ramach Polskiego Ładu prowadzi do wyrównania szans. Tworzymy nowe perspektywy rozwoju. – powiedział prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. I dodał: – Rozwój to warunek podstawowy, żeby Rzeczpospolita umacniała się gospodarczo, społecznie, ale również pod względem patriotycznym rosła w siłę.

Budynek zeroenergetyczny, czyli samowystarczalny energetycznie

Inwestowanie w edukację to również wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technicznych. Szkoła podstawowa imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Budziszewicach to budynek zeroenergetyczny. Co to znaczy? Wprowadzono w nim technologię, dzięki której nie emituje zanieczyszczeń. Placówka ta posiada certyfikat pasywności nadany przez Instytut Darmstadt.

– W ramach „Polskiego Ładu” przeznaczamy dodatkowe miliony na inwestycje, które z jednej strony mają służyć młodym ludziom, a z drugiej całemu społeczeństwu, poprzez rozwój polskiej gospodarki. Oby jak najszybszy – taki, w którym utworzymy miliony miejsc pracy w następnych dekadach – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Budynek szkoły w Budziszewicach jest w pełni samowystarczalny energetycznie. Ogrzewanie szkoły odbywa się za pomocą pomp ciepła. Energia do ich zasilania jest pobierana z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu budynku. Systemy wentylacyjne są jedne z najnowocześniejszych i pozwalają odzyskiwać część energii cieplnej. Wszystko zostało zautomatyzowane za pomocą specjalnego systemu, który steruje i reguluje m.in. rozszczelnianie okien lub ustawienie żaluzji. System wentylacji oraz ogrzewania nie tylko korzystnie wpływa na środowisko, ale również wprowadza mikroklimat. Dzięki temu wpływa to pozytywnie na zdrowie uczniów i pedagogów.

Najnowocześniejsze centrum dydaktyczne w województwie łódzkim

Nie można zapomnieć o programie nauczania, który jest równie ważny w edukacji. Wzmacnianie potencjału polskich szkół to inwestycja w dobrze wykwalifikowanego absolwenta. Centrum Kształcenia Zawodowego w ZSP nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim to jeden z najnowocześniejszych w województwie łódzkim obiekt dydaktyczny, w którym będą realizowane zajęcia zawodowe dla młodzieży. Zaplanowano nie tylko zajęcia dydaktyczne w ramach programu nauczania, ale również kursy zawodowe i specjalistyczne.

– W „Polskim Ładzie” będziemy przekazywać ogromne strumienie środków do setek miast i powiatów na kształcenie zawodowe i techniczne. Ma ono być jak najlepiej dostosowane do potrzeb lokalnych przedsiębiorców i branż – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Centrum powstało kilkanaście specjalistycznych, w pełni wyposażonych pracowni zawodowych, m.in.:

  • pracownia budowy, naprawy i eksploatacji pojazdów,
  • pracownia blacharska,
  • pracownia sprzedaży i gospodarki materiałowej,
  • pracownia przedmiotów budowlanych i projektowania,
  • pracownia cięcia i gięcia materiałów,
  • pracownia technik multimedialnych,
  • pracownia komputerowa.

Dodatkowo otwarto Centrum Kariery oraz aulę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie modernizacje, mają spowodować lepsze przygotowanie absolwenta do zmieniającego się runku pracy.

W Polskim Ładzie zagwarantowano utworzenie setek tysięcy nowych miejsc pracy, które uchronią wykwalifikowanych absolwentów szkół zawodowych przed emigracją. Uczniowie, po ukończeniu wyspecjalizowanych i dobrze wyposażonych szkół zdecydowanie szybciej znajdą pracę. To są naczynia połączone, które wpływają na szybszy rozwój polskiej gospodarki.

 

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}