W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich

27.06.2022

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w ceremonii otwarcia 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Hasło tegorocznego Forum brzmi: „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. Celem wydarzenia jest dyskusja w międzynarodowym gronie na temat zrównoważonego rozwoju miast. Chodzi także o podnoszenie świadomości znaczenia zrównoważonej urbanizacji, wymianę doświadczeń i gromadzenie wiedzy, a także budowanie globalnych i regionalnych sieci współpracy.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, premier Mateusz Morawiecki, Maimunah Mohd Sharif oraz Grzegorz Puda.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że żyjemy w czasach przełomu. „Dwa lata pandemii pokazały, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich, życie w wielu państwach” – zaznaczył.

Szef rządu ocenił, że odbudowana po wojnie Warszawa jest dziś świadectwem dynamicznego rozwoju Polski. Z kolei w Katowicach tworzone są możliwości rozwoju, jakich wcześniej nie było, przy poszanowaniu środowiska naturalnego i aspiracji młodych ludzi. „Tak chcemy transformować polskie miasta” – powiedział premier.

Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to organizowana co 2 lata pod egidą UN-Habitat (agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich), najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. 

Po raz pierwszy wydarzenie to odbywa się Europie Środkowej. Co ważne, w wyścigu o organizację WUF11 Katowice wyprzedziły m.in. Dortmund czy Mexico City. Celem Forum jest promocja zrównoważonego rozwoju miast i dyskusja nad wyzwaniami, które niesie przyszłość.  

Rola Polski w WUF11

Podczas Światowego Forum Miejskiego zostanie także poruszona tematyka reagowania na kryzysy i odbudowy miast. 

Polska, która przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy, zorganizuje specjalną sesję poświęconą odbudowie wspólnot i społeczności lokalnych po wojnie i katastrofach naturalnych. Dyskusja w tym obszarze będzie skoncentrowana na wyzwaniach rozwojowych, związanych z odtworzeniem utraconego potencjału społeczno-ekonomicznego w krajach objętych konfliktami zbrojnymi. 

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}