W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki na Forum Nauki w Dreźnie: Innowacje są dla rozwoju niczym tlen dla człowieka

08.10.2021

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w piątkowym niemiecko-polsko-czeskim Forum Nauki „Transgraniczne innowacje dla Europy Środkowej”. Podczas debaty omawiano wyzwania dla regionu w dziedzinie nauki i badań. Prezes Rady Ministrów spotkał się z przewodniczącym Bundestagu, Wolfgangiem Schäuble. W trakcie rozmowy poruszono problemy bieżących kwestii bilateralnych i europejskich.

Widok na przemawiającego przy mównicy premiera.

– Polska identyfikuje się z europejską wizją kształtowania instrumentów, żeby zwiększały one innowacyjność. To jest dziś dla nas kluczowy punkt naszej strategii gospodarczej – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. I dodał: – Chcemy, żeby polska gospodarka w pełni dojrzała. Nie chcemy tylko imitować i naśladować trendów – chcemy je współtworzyć. Za to jestem wdzięczny wszystkim przedsiębiorcom, pracownikom i naszym instytutom. Ten międzynarodowy impuls jest coraz mocniejszy.

Forum Nauki w Dreźnie

W panelu pt. „Wzmacnianie regionalnej innowacyjności w Europie – szczególne wyzwania w trójkącie Niemcy-Polska-Czechy“ wziął udział premier Mateusz Morawiecki. W dyskusji uczestniczyli również: premier Saksonii Michael Kretschmer, przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble oraz minister edukacji i badań naukowych Anja Karliczek. Rozmowy prowadzono na temat wyzwań dla regionu w dziedzinie nauki i badań.
– Państwa muszą umożliwiać przedsiębiorcom patrzenie w dłuższej perspektywie na ich szanse rozwojowe. Czyli inwestować w przyszłość. Państwo dysponuje odpowiednimi narzędziami, by tą innowacyjną “terra incognita” zagospodarować – powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – Chcemy osiągnąć synergię między państwami a instrumentami na poziomie krajowym. W tym celu chcemy wykorzystywać tworzące się ekosystemy w trójkącie o ogromnym potencjale - między Czechami, Niemcami a Polską.

Polska gospodarka a współczesne wyzwania

Polska gospodarka po 25 latach transformacji i rozwoju znalazła się w martwym punkcie. A to wszystko przez imitowanie zachodnich rozwiązań. Nasz kraj znalazł się w pułapce demograficznej i średniego rozwoju. Celem rządu premiera Mateusz Morawieckiego jest podniesienie wszystkich wskaźników ekonomicznych na wyższy poziom. To był cel, który został przedstawiony 5 lat temu w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
– W Polsce przez lata pokutowało przekonanie, że państwo nie może wspierać innowacji. To była taka choroba wczesnej fazy liberalizmu, którą zaaplikowano nam w latach 90-tych. Jednoczenie nie było woli politycznej i zrozumienia, że jeżeli państwo nie zadziała przedsiębiorczo, to szanse przedsiębiorstwa maleją – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. I dodał: – Wdrażamy teraz Polski Ład – jego celem jest odbudowa polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Już teraz po II kwartale, na koniec czerwca, osiągnęliśmy poziom z końca 2019 r.

Polski Ład to program na czas po pandemii COVID-19

Rząd chce rozwijać kapitał społeczny i naukowy oraz współpracować z naszymi sąsiadami, w szczególności z Czechami, Słowacją i Niemcami. W ramach Polskiego Ładu celem jest m.in. budowa Małych Centrów Nauki. Te centra będą rozsiane po całej Polsce. Przyczynią się one do dostępności do nowych inwestycji.
–  Rząd finansuje także budowę międzynarodowej akademii kopernikańskiej, forum dla współpracy naukowej i programów edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem matematyki, nauk ścisłych, medycyny i fizyki. Mam nadzieje, że przyłączą się tu także naukowcy z Czech i Niemiec – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: –  Kluczem do prawdziwego skoku cywilizacyjnego jest wzmocnienie tego impulsu poprzez Polski Ład. To jest ogromne wyzwanie. Inwestycja w siebie może być kosztowna.
W ramach Polskiego Ładu rząd przeznaczy również znaczne środki na transformację ekologiczną i cyfrową. Przewidywane jest, że znaczna część budżetu zostanie przeznaczona na nowe technologie, tworzone przez uniwersytety oraz małe i średnie firmy. Polska wprowadziła system hojnych ulg podatkowych na innowacje. Instrumenty te są z roku na rok częściej wykorzystywane przez przedsiębiorców.

Rozmowa premiera z przewodniczącym Bundestagu

W Dreźnie Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Bundestagu, Wolfgangiem Schäuble. Omawiano bieżące kwestie bilateralne i europejskie.
Szef polskiego rządu rozmawiał z niemieckim politykiem o sytuacji w Unii Europejskiej związanej z COVID-19. Analizowano skutki pandemii oraz sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania poruszono również temat przyszłych relacji politycznych z zachodnim sąsiadem Polski.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}