W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki podczas 100. obchodów Bitwy Warszawskiej: To nasi wielcy bohaterowie, dzięki którym istnieje dzisiaj Polska

15.08.2020

Premier upamiętnił rocznicę Bitwy Warszawskiej i II Powstanie Śląskie. Święto Wojska Polskiego jest w tym roku wyjątkowe z uwagi na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Widok zza premiera na wiszącą flagę Polski.

Apel Pamięci przy Pomniku Poległych w 1920 r.

W przededniu święta Wojska Polskiego szef rządu wziął udział w uroczystym Apelu Pamięci przy Pomniku Poległych w 1920 r. oraz złożył kwiaty przed pomnikiem.

100 lat temu, w boju z bolszewicką nawałą, polscy żołnierze pokazali, czym jest jedność. I ta jedność dała wówczas zwycięstwo

– zaznaczył premier.

Wdzięczni za tamten trud i ofiary, obiecujemy budowę lepszej, sprawiedliwej i wolnej Polski

– dodał.

Widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom” – muzyka, poezja i rekonstrukcja historyczna

Dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zorganizowano widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom” na stadionie PGE Narodowy. To przedstawienie historii sprzed wieku w sposób nowoczesny i ciekawy, a równocześnie uczczenie pamięci bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę, w którym wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Ważne są również miejsca pamięci, dlatego nie zabrakło złożenia przez szefa rządu kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. Józefa Hallera, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Katowicach oraz Pomnikiem Powstańców Śląskich. Premier w ramach wizyty w województwie śląskim uczestniczył w mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

Uroczyste otwarcie Skweru 100-lecia Powstań Śląskich

 

Szef rządu w Chorzowie mówił, że

nie ma silnej Polski bez silnego Śląska.

. Jak dodał najtrwalszym pomnikiem powstańców i obrońców ojczyzny w 1920 r. jest

pomnik wielkiej Polski z silnym i wspaniałym Śląskiem.

Nie było łatwo walczyć o Polskę wtedy, kiedy u wrót stolicy stały bolszewickie zagony, i kiedy komuniści wydawali się niezwyciężeni. To wtedy właśnie po raz drugi lud śląski chwycił za broń

przypomniał premier podczas uroczystego otwarcia Skweru 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim oraz odsłonięciu pamiątkowego obelisku i Apelu Powstańczym.

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}