W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Polska, jako pierwsza stanęła po stronie Ukrainy, po stronie wolności

06.02.2023

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński zainaugurowali pierwsze spotkanie w ramach „Konferencji Warszawskiej - Stałej Roboczej Konferencji Przeglądowej Wsparcia Ukrainy”. Dzięki regularnym spotkaniom w Warszawie, uczestnicy konferencji będą mogli monitorować działania społeczności międzynarodowej na rzecz wsparcia Ukrainy. Na otwarciu wystąpili m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oraz przedstawiciel Departamentu Stanu USA Scott Turner. Utrzymanie wysokiego zaangażowania społeczności międzynarodowej w bieżącą pomoc dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego jest szczególnie ważne w ostatnim czasie wobec powtarzających się gróźb ponownego uderzenia ze strony rosyjskiego agresora.

Premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Warszawskiej w KPRM.

Konferencja Warszawska – regularne spotkania

W organizację konferencji zaangażowały się również: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Stała Robocza Konferencja Przeglądu Wsparcia Ukrainy wspiera działania społeczności międzynarodowej. Uczestnicy konferencji będą składali sprawozdanie z dotychczasowych działań, a także uzgadniali plany na najbliższą przyszłość.

– Dziś Ukraina nadal potrzebuje naszego wsparcia. Przede wszystkim jednak Ukraina potrzebuje nadziei. Ta nadzieja rodzi się tutaj w Polsce, ona rodzi się w każdym polskim domu, w którym przyjęto uchodźców wojennych, ona rodzi się w każdym sukcesie dyplomatycznym, w każdym sukcesie, który zwiększa wsparcie dla Ukrainy na forum międzynarodowym – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Dotychczasowe działania na rzecz Ukrainy

Uczestnicy konferencji, na panelu dyskusyjnym, omówią wsparcie dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną oraz dotychczasowe działania oraz najważniejsze wyzwania związane z pomocą w 2023 r. Zaprezentowane zostaną projekty pomocowe organizacji pozarządowych, a także wyniki badań dot. uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w państwach naszego regionu.

– Najważniejsze w bieżącej chwili, jak chodzi o wsparcie dla walczącej Ukrainy, jest pomoc dla uchodźców wojennych. Ludzi, którzy często w wielkim pośpiechu musieli opuszczać swój kraj. Polska i inne państwa wolnego świata, od początku udzielały tym milionom ludzi pomocy – powiedział szef KPRM Marek Kuchciński. I dodał: – w drugim temacie chcielibyśmy zaproponować, żeby było wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego. Ta kwestia przyczynia się do odporności ukraińskiego państwa i społeczeństwa.

Polska wspiera energetycznie Ukrainę

Drugi panel Konferencji Warszawskiej poświęcony będzie wsparciu Ukrainy w zakresie elektroenergetyki. Dostępność do energii elektrycznej stanowi kluczowy czynnik stabilizacyjny w obliczu regularnych, trwających od jesieni, rosyjskich  ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

Rosyjska strategia, to również walka z ludnością cywilną poprzez pozbawianie jej dostaw prądu, ciepła i wody w warunkach zimy. Społeczność międzynarodowa w swojej odpowiedzi musi podejmować silne i skoordynowane działania. Od początku wojny Polska jest w kontakcie z przedstawicielami ukraińskiego sektora energetycznego. Strona ukraińska otrzymuje od nas niezbędną pomoc w stabilizacji swojego systemu.  

–  Bohaterska walka narodu ukraińskiego, ocaliła nie tylko samą Ukrainę, ale wybudziła wiele państw wolnego świata z geopolitycznej drzemki – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – wojna na Ukrainie, to nie jest dowód siły Rosji. Ta wojna, to próba sił dla Zachodu. Stoimy przed jasnym wyborem: albo zwycięstwo Rosji i klęska Zachodu, albo renesans zachodniej cywilizacji. Bez wsparcia krajów, takich jak Polska, Ukraina już dziś byłaby jedną wielką ruiną.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}