W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski

13.04.2021

Szef rządu złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD zamordowali ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej.

Widok zza premiera na Pomnik Katyński.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, prawda o odwadze i poświęceniu, których uosobieniem są ofiary Katynia, zostanie z nami na zawsze.

Cały czas musimy stać na straży prawdy o polskich oficerach, nauczycielach i przedstawicielach szeroko rozumianej inteligencji, którzy oddali życie za Polskę. Oddali życie tylko dlatego, że byli Polakami

– podkreślił szef rządu.

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że pamięć o zbrodni katyńskiej była kluczowa w walce o wolność, demokrację i niepodległość w latach komunizmu.

Prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski

– zaznaczył premier.

Zbrodnia katyńska

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Wśród ofiar było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych dokonana została bez wzywania aresztowanych, przedstawiania im zarzutów, czy sporządzenia aktu oskarżenia. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez następne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni  z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi, kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej.

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 2007 r.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}