W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentami miast, by porozmawiać o Polskim Ładzie dla samorządowców

26.10.2021

Szef polskiego rządu rozmawiał z prezydentami miast na temat Polskiego Ładu dla samorządów. Premier  omówił zyski jednostek samorządu terytorialnego (JST) z proponowanych rozwiązań oraz chęć współpracy. Polski Ład to także zabezpieczenia, dzięki którym poszczególne samorządy nie odnotują spadku dochodów w stosunku do wcześniejszych prognoz. Co więcej, jeszcze w 2021 roku JST mogą liczyć na dodatkowe środki!

Premier Mateusz Morawiecki podczas family photo z samorządowcami.

Spotkania z samorządowcami

Dziś w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie z prezydentami miast średniej wielkości, które ze względu na swoją historię wymagają odpowiedniego podejścia. Szef polskiego rządu podsumował wspólne z samorządowcami oczekiwania: - Naszym wspólnym marzeniem jest, aby aspiracje Polaków, plany Polaków, którzy urodzili się, mieszkają i kształcą w miastach średnich i mniejszej wielkości, były tam realizowane. Żeby nie trzeba było szukać miejsca za granicą lub przeprowadzać się do większych miast.

Premier wspominał także wczorajsze spotkanie w Nidzicy: -To było bardzo dobre spotkanie i dało mi dużo świeżego spojrzenia na potrzeby samorządowców.

Polski Ład we współpracy z samorządowcami

Osiągnięciu powyższych celów służą wdrażane przez rząd rozwiązania: m.in. Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.  W ramach programu przyznano ponad 23 mld złotych na inwestycje dla 2875 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że jest to wynik wspólnych działań:

- Samorządy tworzą swoje perspektywy i mechanizmy współpracy i chciałbym tę pałeczkę podjąć. W ślad za słowami idą czyny. Razem pracujemy nad uzdrowieniem finansów publicznych. To dało nam podstawę do tworzenia nowych rozwiązań inwestycyjnych - budowy dróg, mostów, czy inwestycje w służbę zdrowia, oczyszczalnie, systemu wodno-kanalizacyjne, oświatę, szkolnictwo.

Szef polskiego rządu podziękował samorządowcom obecnym na spotkaniu i wskazał na skuteczność prowadzonych przez rząd działań. Polski Ład, jak podkreślał premier Mateusz Morawieckiego, jest kompleksową strategią, która umożliwi osiągnięcie wyższego standardu życia, stworzy perspektywy rozwoju i przyciągnie obywateli z zagranicy. Już 300 tys. osób od 2017 roku wróciło do kraju z zagranicy, co udowadnia, że polityka rządu jest działaniem o praktycznym wymiarze, opierającym się na czynach. Daje to efekty w postaci nowych miejsc pracy i współpracy z samorządowcami, którzy, mimo największego programu obniżki podatków, też korzystają z Polskiego Ładu i dzięki temu mogą realizować nowe projekty, które jeszcze kilka lat temu były tylko w sferze marzeń.

Dodatkowe wsparcie dla samorządów w 2021 roku

Jeszcze w 2021 roku samorządy uzyskają dodatkowe środki:

  • 8 mld zł (podzielonych algorytmem, według obiektywnych danych) – do spożytkowania zgodnie ze swoimi potrzebami;
  • 4 mld zł na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych.

W tym roku ruszy także II nabór do Rządowego Funduszu Polski Ład.

Polski Ład dla samorządów – wzrost dochodów

Dzięki zmianom wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu w 2022 roku łączne dochody wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z PIT i CIT (łącznie z dodatkowymi 8 mld zł) będą wyższe o 10,3% od tego, co prognozowały same jednostki.

Polski Ład dla samorządów – nowy system finansowania

Od 2022 roku wprowadzony będzie nowy system finansowania samorządów – dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach, co daje gwarancję dochodów oraz ułatwia planowanie i realizację budżetów. Na bieżących wpływach z PIT i CIT zostanie oparty mechanizm korekcyjno-wyrównawczy. Dzięki temu wysokość subwencji i wpłat „Janosikowego” będzie lepiej dopasowana do aktualnej sytuacji.

Powstanie część rozwojowa subwencji ogólnej, która zapewni stałe wsparcie w obszarze inwestycyjnym. Dodatkowo, jeśli dochody z PIT i CIT spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze (w formie zwiększonej subwencji rozwojowej), co stanowi dodatkowe zabezpieczenie finansów jednostek samorządów terytorialnego. Wprowadzane rozwiązania gwarantują stabilność sytuacji finansowej, a jednocześnie możliwość realizacji nowych inwestycji w kluczowych obszarach, polepszających jakość życia mieszkańców.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}