W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw demokracji i demografii

10.03.2022

Szef rządu rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Dubravką Šuicą. Spotkanie odbyło się w ramach działań podejmowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego na rzecz solidarnej odpowiedzi Europy na bezprawny atak Rosji na Ukrainę. Tematem rozmowy było wsparcie dla Ukrainy, w tym pomoc humanitarna wobec osób chroniących się przed działaniami wojennymi. Poruszono także wyzwania stojące przed Unią Europejską względem skutecznego wsparcia uchodźców przybywających do krajów europejskich.

Spotkanie premiera z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej.

Polska pomoc dla Ukrainy

Do naszego kraju przybyło już ponad 1,4 mln osób z Ukrainy. Polski rząd przygotował projekt ustawy, który zapewni osobom uciekającym przed wojną pomoc i wsparcie. Chodzi m.in. o możliwość podjęcia pracy w naszym kraju oraz zapewnienie opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji. Dzięki nowym przepisom, obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Wsparcie finansowe otrzymają również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.

Jednocześnie w Polsce działa już 35 punktów recepcyjnych przygotowanych we współpracy z samorządami dla osób uciekających z Ukrainy przed rosyjską agresją. Osoby te otrzymują m.in. informacje na temat pobytu, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek, posiłek oraz zaopatrzenie w niezbędne artykuły osobiste.

Aktywność międzynarodowa szefa polskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki prowadzi intensywne działania, które mają na celu koordynację odpowiedzi społeczności międzynarodowej na nieuzasadnioną agresję militarną Rosji na Ukrainę, w szczególności wzmocnienie wszechstronnej pomocy dla Ukrainy. Rozmowy prowadzone z partnerami międzynarodowymi i sojusznikami dotyczą także nasilenia presji gospodarczej na Rosję, by odciąć źródła finansowania działań wojennych, w tym poprzez nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny.

8 marca premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Londynie z premierami Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji i Węgier, w ramach formatu Grupa Wyszehradzka plus Wielka Brytania. Tego samego dnia premier udał się do Oslo na spotkanie z szefem norweskiego rządu Jonasem Gahrem Støre. 9 marca Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Wiedniu, gdzie rozmawiał z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. 10 marca szef polskiego rządu spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris oraz premierem Kanady Justinem Trudeau. W dniach 10-11 marca premier Mateusz Morawiecki weźmie natomiast udział w nieformalnym posiedzeniu liderów państw Unii Europejskiej w Paryżu.

Wizyta wiceprzewodniczącej KE w Polsce

9-10 marca wiceprzewodnicząca Dubravka Šuica przebywała z wizytą w Polsce. Oprócz spotkania z szefem polskiego rządu rozmawiała również z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg oraz ministrem do spraw Unii Europejskiej Konradem Szymańskim. Jeszcze dziś planowana jest wizyta D. Šuicy w ośrodku recepcyjnym dla dzieci w Stalowej Woli (MOSiR w Stalowej Woli) oraz wspólna konferencja prasowa z Barbarą Sochą, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz prezydentem m. Stalowa Wola.

{"register":{"columns":[]}}