W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: traktujemy walkę o prawdę historyczną, jako jeden z naszych absolutnie najwyższych celów

11.02.2018

Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów. Wybijając się na podmiotowość traktujemy walkę o prawdę historyczną jako priorytet. Tłumaczmy wszyscy razem jaka była rzeczywistość. Szanujemy wolność słowa, ale  będziemy też zwalczyć z zakłamywaniem historii – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Chełma.

Premier Mateusz Morawiecki wśród ludzi.

Wszyscy razem tłumaczmy jaka była rzeczywistość

 Jest niezwykle ważne dla zachowania prawdy historycznej, by rozróżniać między tym, co naganne, a morderstwami, pogromami, które miały miejsce w innych krajach. Nie mówiąc już o Shoah, zaplanowanym wymordowaniu całego narodu. Między tymi dwoma wymiarami jest gigantyczna przepaść  – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki, przebywający dziś z wizytą w województwie lubelskim, opowiadał mieszkańcom o relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni wieków. Przypominał, że to właśnie polska władza tworzyła Żydom przywileje i dobrą przestrzeń do życia, a  Żydzi,  których wielu żyło m.in. w Chełmie, czuli się na polskich ziemiach szczęśliwi. Szef rządu podkreślał, że relacje polsko-żydowskie, które sięgają bardzo głęboko w przeszłość, naznaczyły całą polską historię i przypominał, że niejeden raz w naszej historii, polscy władcy korzystali z mądrości żydowskich współbraci.

Suwerenna polska władza nigdy nie wypędzała Żydów

Po przyjęciu Żydów przez Władysława Hermana, suwerenna polska władza nigdy nie wypędzała Żydów, czyli nie robiła tego, co właściwie zrobiły suwerenne władze we wszystkich innych państwach europejskich. Wręcz przeciwnie - poprzez przywileje tworzyła dobrą przestrzeń do życia,  której Żydzi nie mieli w żadnym innym kraju ówczesnej Europy” –   mówił szef rządu. Premier podkreślił, że później, wraz z upadkiem Rzeczpospolitej zakończył się dobrobyt Żydów na terenie Polski. „W kolejnych stuleciach tą zależność między stałością instytucji polskich a kwestiach antysemityzmu możemy bardzo wyraźnie ten związek odczytać – mówił premier.

Zachowanie prawdy historycznej we wspólnym interesie Polski i Izraela

Jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki, relacje polsko-żydowskie na naszych ziemiach były czasami kręte, skomplikowane, ale zasadniczo różniące się od tych, jakie panowały na innych ziemiach.

Antysemityzm był, mamy prawie tysiąc lat współpracy, życia na jednych ziemiach z Żydami. Ta współpraca nie miała żadnego odniesienia do innych krajów Europy, świata. Polska była najlepszym miejscem na świecie dla życia społeczności żydowskiej – podkreślał premier.

Dla mnie Polska jako naród, Polska jako państwo zasłużyła - jako jedyna - na drzewo Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jak można porównać teren okupowanej Polski, gdzie za pomoc Żydom karano śmiercią całe rodziny i wioski, do tego, gdzie całe państwa kolaborowały z hitlerowskimi Niemcami. Te dwie sytuacje są nieporównywalne – kontynuował premier.

Szef rządu przypomniał, że w Polsce istniały największe represje za pomoc Żydom, a właśnie w naszym kraju pomagało im najwięcej osób. Dodał, że bez Polski los Żydów byłby tragiczny, bardzo trudny.

Odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów

Premier zaznaczył, że walka o prawdę historyczną leży we wspólnym interesie Polski i współczesnego Izraela i jest ważna ze względu na pamięć o jej ofiarach.

Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów. Wybijając się na podmiotowość traktujemy walkę o prawdę historyczną jako priorytet. Tłumaczmy wszyscy razem jaka była rzeczywistość. Szanujemy wolność słowa, ale  będziemy też zwalczyć z zakłamywaniem historii. Jest w naszym wspólnym interesie - dzisiejszego Izraela i Polski, społeczności żydowskich na całym świecie i w Polsce - walczyć o tę prawdę, by nasze współżycie mogło rozkwitnąć również w przyszłości – oświadczył premier.

Wideo

Zdjęcia (26)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.01.2020 12:50 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.01.2020 12:50 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}