W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Tworzymy dobre warunki do rozwoju firm

16.07.2021

Rządowe wsparcie antykryzysowe w czasie COVID-19 pozwoliło przechować miejsca pracy oraz ocalić udział w rynku polskich przedsiębiorstw. Obecnie mamy coraz lepsze perspektywy rozwoju, a poziom bezrobocia w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. W ramach Polskiego Ładu rząd będzie wspierał inwestycje, co zapewni innowacyjność polskiej gospodarki i wyższe wynagrodzenia Polaków.

Premier stoi podczas konferencji prasowej w firmie.

„Podnosząc kwotę wolną oraz obniżając podatki dla firm, tworzymy najlepsze warunki do rozwoju naszych przedsiębiorców” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie cukierniczej Jutrzenka Dobre Miasto, w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak zaznaczył szef rządu, Polski Ład w obszarze działań dla przedsiębiorców, to wydatek na poziomie 20 mld zł w ramach podniesienia kosztów uzyskania przychodu. „To także kilkaset mld zł na inwestycje w otoczeniu firm, m.in. na nową infrastrukturę, drogi, kanalizację, światłowody czy uzbrojenie terenów, aby przedsiębiorcy mogli łatwiej prowadzić swoją działalność” – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki. „Polski Ład popycha polską gospodarkę we właściwym kierunku” – dodał.

Dobre wyniki polskiej gospodarki

Nasz kraj odnotowuje coraz lepsze wyniki gospodarcze. Wskaźnik PMI dotyczący m.in. zamówień, poziomu zapasów i zatrudnienia osiągnął w czerwcu najwyższy poziom w historii i wyniósł 59,4 pkt. Oznacza to więcej zamówień dla polskiej gospodarki, w tym także z zagranicy.

Odnotowujemy także wysoki poziom eksportu oraz znaczny wzrost wynagrodzeń. Według GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2021 r. wyniosło 5 637 zł, co oznacza wzrost o ponad 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Polska ma także niską stopę bezrobocia, co jest zasługą szybkiej reakcji rządu na wybuch COVID-19 i uruchomienia programów pomocowych dla polskich firm. Do tej pory, wsparciem w ramach działań antykryzysowych objęliśmy ponad 8 mln miejsc pracy.

Spotkanie z mieszkańcami Miłakowa

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się również z mieszkańcami popegeerowskiej gminy Miłakowo. W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała ona 2 mln zł. Gmina dostała także w ostatnim czasie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na remonty i budowę dróg.

„Po to tworzymy Polski Ład, aby w takich miejscowościach jak ta, rozwój był dużo bardziej dynamiczny” – zaznaczył szef rządu. „Polska powiatowa i gminna musi się odrodzić i muszą tu być tworzone nowe miejsca pracy” – dodał.

W Miłakowie premier Mateusz Morawiecki złożył także kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

Wsparcie dla gmin popegeerowskich

Łącznie 340 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostało przekazane gminom, w których funkcjonowały tzw. PGR-y, czyli dawne państwowe gospodarstwa rolne. Dotacje z funduszy rządowych można przeznaczyć m.in. na budowę dróg, chodników, kanalizacji sanitarnej, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych czy świetlic.
 

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}