W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: UE i USA są filarem pokoju i demokracji

07.02.2019

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w spotkaniu premierów Grupy Wyszehradzkiej z Kanclerz RFN w Bratysławie. Tematem rozmów były m.in. stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, Brexit oraz relacje transatlantyckie.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawia z Kanclerz Niemiec, premierem Słowacji, premierem Czech oraz premierem Węgier

Zgodziliśmy się, że w ramach rodziny transatlantyckiej możemy się różnić, ale UE i Stany Zjednoczone są filarem pokoju i demokracji i chcemy jak najbliżej współpracować ze sobą. Chcemy raczej eliminować niż wzmacniać mechanizmy protekcjonizmu handlowego, bo w oparciu o wolny handel rozwijamy się bardzo dobrze – mówił premier Mateusz Morawiecki po szczycie V4 z udziałem kanclerz Angeli Merkel w Bratysławie.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że państwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemcy wyraziły stanowisko, że Brexit jest bardzo niedobrym zdarzeniem dla całej UE  jednakże decyzja, która zapadła w referendum w Wielkiej Brytanii jest respektowana. Zdaniem premiera Mateusz Morawieckiego w kwestii Brexitu potrzebne są teraz kreatywne i elastyczne rozwiązania.

Premier podkreślił, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym - znacząco ważniejszym niż np. Francja albo Stany Zjednoczone, albo Chiny. Zdaniem szefa polskiego rządu to pokazuje, jaki jest dynamizm i siła w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że premierzy krajów V4 z powodzeniem integrują swoje stanowiska, choć pochodzą z różnych grup politycznych w PE. Wyraził zadowolenie, że z Panią Kanclerz w tak spójny sposób rozmawialiśmy o tych relacjach transatlantyckich.

Liderzy rozmawiali także o zagrożeniach na wschodniej flance UE, agresji rosyjskiej na Ukrainę, oraz o tym, w jaki sposób niwelować te napięcia, by wspólna polityka prowadziła do jednolitego stanowiska, które jest w interesie krajów Unii Europejskiej.

Ostatnie spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej i Kanclerz RFN odbyło się w połowie 2016 r. w Warszawie.

Wideo

Zdjęcia (12)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.01.2020 15:04 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.01.2020 15:04 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}