W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Wierzę w Europę i wierzę, że przed nami jest wspaniała przyszłość

08.03.2018

Wszyscy szukamy nowej wizji dla Europy, ludzie chcą nowego układu, kontraktu społecznego – mówił premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie dotyczące istnienia wspólnej wizji przyszłości Europy wśród krajów członkowskich podczas Brussels Forum.

Premier Mateusz Morawiecki siedzi na fotelu.

Wierzę, że przed nami jest wspaniała przyszłość, musimy w niektórych obszarach, jak np. w obszarze migracji znaleźć wspólny mianownik. Być wizjonerami, jeżeli chodzi o niebezpieczeństwa –  mówił szef polskiego rządu.

Wszyscy musimy znaleźć sposób, na to, żeby lepiej współpracować i wprowadzić harmonię tam, gdzie jest ona potrzebna, ale nie możemy skupiać się zbytnio na centralizacji. Potrzebna jest większa deregulacja niż regulacja. – mówił premier Mateusz Morawiecki, pytany o konkurencyjne wizje na temat przyszłości Europy.

Zdaniem szefa polskiego rządu hasło >>więcej Europy<< bardzo ładnie brzmi, jednak są różne wymiary współpracy, które muszą się uzupełniać i nie muszą ze sobą konkurować. Bardzo istotna jest solidarność, którą trzeba okazywać na różnych obszarach.

Premier Morawiecki zaznaczył, iż w kwestii migracji istnieje konieczność wypracowania wspólnego europejskiego mianownika, który stanowiłby rozwiązanie tego problemu. Wyraził przekonanie, że w tej kwestii najlepsza jest pomoc na miejscu, tak jak robi to Polska. Oświadczył także, że Polska poważnie wspiera stworzenie europejskiej armii w dalszej przyszłości, a PESCO jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku.

Biała Księga

Premier podkreślił, że podczas dzisiejszego spotkania z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym KE przedstawił oficjalny dokument rządowy – Białą Księgę w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak mówił zawiera ona wyjaśnienia, dzięki któremu wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości, a nie bazować jedynie na częściowych informacjach.

Jestem przekonany, że wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie o wiele bardziej niezależny niż w przeszłości i mam nadzieję, że krok po kroku będziemy w stanie przekonać KE, że tak rzeczywiście będzie – powiedział szef polskiego rządu.

W opinii premiera Morawieckiego, istnieją pewne różnice w traktowaniu poszczególnych krajów europejskich. Szef rządu wspomniał w tym miejscu, iż kapitał zachodni skolonizował Europę Wschodnią. Niektóre kraje są bardziej równe od innych. Nie narzekamy jednak i staramy się znaleźć wspólny język – kontynuował.

Ważne, by elity słuchały głosu społeczeństwa

Premier podkreślał, że elity w wielu europejskich krajach nie są odseparowane od społeczeństwa, a jego problemy muszą zostać dobrze wysłuchane. Jak mówił przez ignorowanie ważnych głosów istotnej części społeczeństwa nie zwiększamy udziału w demokracji.

Zdaniem szefa rządu, kluczowym tematem dla Unii Europejskiej powinien stać się problem rajów podatkowych. Przypomniał, że KE wyliczała straty z tym związane na kwotę 150-200 mld euro czyli rocznego unijnego budżetu. Wspomniał także, że Polska odnosi sukcesy na polu walki z mafią VAT-owską oraz wyeliminowaniem rajów podatkowych.

Udział w sesji Brussels Forum zorganizowany został przez think tank German Marshall Fund. Brussels Forum  jest corocznym spotkaniem poświęconym bieżącym problemom politycznym i gospodarczym po obu stronach Atlantyku.

Zdjęcia (11)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.01.2020 13:16 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.01.2020 13:16 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}