W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Morawiecki: Polski Ład tworzy perspektywy rozwoju polskich przedsiębiorców

08.06.2021

Polska na tle największych gospodarek świata wyszła z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 obronną ręką. Dzięki rządowemu wsparciu przetrwało wiele firm. Tarcza finansowa uratowała ponad 7 mln miejsc pracy. Efektem tego jest niska stopa bezrobocia w Polsce. Polityka gospodarcza rządu wciąż będzie nakierowana na możliwie szybką odbudowę potencjału gospodarczego kraju.

Premier oraz właściciele firmy podczas zwiedzania.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w województwie wielkopolskim odwiedził firmę Miranda Textiles.

Sytuacja gospodarcza w kraju – Polska wciąż notuje najniższe bezrobocie w UE

Choć za nami bardzo trudny, pandemiczny rok to Polska na tle największych gospodarek świata wyszła z tej opresji obronną ręką. Wg szacunków Komisji Europejskiej spadek polskiego PKB w 2020 r. wyniósł zaledwie 2,7 proc. To trzeci, najlepszy wynik gospodarczy w całej Unii Europejskiej. Przetrwaliśmy ten rok w lepszej kondycji niż takie potęgi gospodarcze jak Francja czy Niemcy.

Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej są równie optymistyczne. Polska gospodarka ma szansę poradzić sobie z kryzysem najlepiej spośród wszystkich gospodarek w Unii Europejskiej. Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. polskie PKB wzrośnie o 4 proc., a w 2022 r. o 5,4 proc.

– Program w postaci tarczy finansowej, który uruchomiliśmy, pozwolił przechować wartość polskiej gospodarki przez najtrudniejsze miesiące. Teraz mamy najniższe bezrobocie w UE i rekordowe miesiące eksportu za sobą – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W obliczu kryzysu COVID-19 rząd uruchomił bezprecedensowe środki osłonowe. Ponad 216 mld zł z Tarczy Antykryzysowej i Finansowej wspiera tysiące firm i 7,4 mln miejsc pracy. Dzięki temu w kwietniu 2021 r. (czwarty miesiąc z rzędu) Polska zanotowała najniższą zharmonizowaną stopę bezrobocia wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Polski Ład to szansa na rozwój

W ramach Polski Ład będziemy w stanie utworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy. Szef polskiego rządu dodał, że Polski Ład będzie ładem rozwoju, tworzenia nowych szans, ładem awansu społecznego, który spowoduje, że będziemy w stanie gonić kraje najlepiej rozwinięte w Europie Zachodniej. Premier podsumował, że przed nami bardzo dobre lata dla polskiej gospodarki.

 

 

Wideo

Zdjęcia (5)