W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: naprawa finansów publicznych sprawiła, że na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł

19.07.2021

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego odnotowaliśmy jeden z najwyższych od wielu lat przyrostów wynagrodzeń, który wyniósł blisko 10 proc. rok do roku. To niejedyna dobra wiadomość. – Naprawa finansów publicznych sprawiła, że na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł – poinformował premier podczas wizyty w firmie SKB w Radomsku. Jednocześnie przekroczyliśmy 200 mld zł na pomoc dla firm w czasie pandemii COVID-19. Do tej pory, wsparciem w ramach działań antykryzysowych objęliśmy ponad 8 mln miejsc pracy.

Premier oraz właściciel firmy idą po zakładzie.

25 mld zł nadwyżki w budżecie oraz jeden z najwyższych przyrostów wynagrodzeń od lat

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w województwie łódzkim przekazał dobre informacje. – Naprawa finansów publicznych doprowadziła, że po czerwcu na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł.

Odnotowujemy także wysoki poziom eksportu. W czerwcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. rok do roku i wyniosło 6359,3 tys. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,8 proc. rok do roku i wyniosło 5802,42 zł (brutto). – To bardzo szybkie, dynamiczne odbicie wynagrodzeń. O to chodzi w Polskim Ładzie – dodał premier.

Wsparcie rządu w czasie pandemii COVID-19

Od początku pandemii COVID-19 rząd wspierał firmy i pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej. Przekroczyliśmy 200 mld zł na pomoc dla firm w czasie COVID-19. To pozwoliło zachować potencjał tych firm, a także dokonać ekspansji na nowe rynki i zachować miejsca pracy  – poinformował premier.

Według Eurostatu, Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Niska stopa bezrobocia jest zasługą szybkiej reakcji rządu na wybuch COVID-19 i uruchomienia programów pomocowych dla polskich firm. Dzięki środkom jakie otrzymały przedsiębiorstwa, wsparciem objęliśmy już ok. 8,1 mln miejsc pracy.

Polski Ład – program dla przedsiębiorców

Dalszy rozwój gospodarczy zależy w znacznym stopniu od siły polskich przedsiębiorstw i od tego, czy będą potrafiły odnaleźć się w świecie po pandemii COVID-19. Odpowiedzią na te wyzwania jest Polski Ład. To bardzo ważne, aby w tym niepewnym czasie zbudować stabilne fundamenty, dzięki którym przedsiębiorcy zyskają poczucie bezpieczeństwa i pewność rozwoju.

Polski Ład to tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie dla takich firm jak ta w Radomsku, a jednocześnie tworzenie perspektyw do ekspansji. – powiedział szef rządu.

 

 

Wideo

Zdjęcia (6)