W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier o sytuacji epidemicznej w kraju: Musimy zachować ogromną czujność

06.07.2021

Liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w Polsce jest obecnie niska. Pandemia jednak jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Musimy zachować czujność – kolejne mutacje wirusa to duże zagrożenie. Rząd przygotowuje plan działania na ewentualną czwartą falę. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w posiedzeniu sztabu dotyczącego sytuacji epidemicznej w Polsce. Wraz z ministrem zdrowia oraz Radą Medyczną omówili pojawiające się nowe warianty wirusa oraz plan działania na jesień.

Premier rozmawia z lekarzem w laboratorium.

Bądźmy czujni, pandemia jeszcze się nie skończyła

Zauważamy pewną tendencję wśród naszych obywateli – tracimy czujność i zapominamy, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Kolejne warianty wirusa powodują, że sytuacja jest wciąż groźna. Premier Morawiecki przywołał dane z Wielkiej Brytanii, gdzie czwarta fala już się rozpoczęła. Dzienna liczba zachorowań to ponad 20 tys. osób.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa – zakrywajmy nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymajmy dystans oraz dezynfekujmy ręce.

Badamy mutacje COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Warszawie, gdzie wykorzystywane są najnowsze technologie do sekwencjonowania wirusa – m.in. wariantu delta. Rozmawiał ze specjalistami, którzy zajmują się badaniem mutacji koronawirusa.

Przygotowujemy badania pod kątem jego mutacji. Dziś mowa o mutacji Delta, a za rogiem czai się odmiana Lambda. To są ryzyka, których można uniknąć

– stwierdził szef polskiego rządu.

Szczepienie chroni przed zgonem i ciężkim przebiegiem COVID-19

Dane ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że 99,2 proc. osób, które umierają na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Podobnie sytuacja wygląda w Holandii i Francji – ponad 90 proc. zgonów dotyczy osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw koronawirusowi.

Dlatego zgłoś się na szczepienie już dziś. Każdy z nas ma od 1 lipca możliwość przyjęcia drugiej dawki w dowolnym punkcie. To ogromne ułatwienie dla tych wszystkich, którzy planują wyjazd. Szczepienie umożliwia także swobodne podróżowanie. Unijny Certyfikat Covid to narzędzie, które ułatwia przemieszczanie się obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii.

Plan działania na ewentualną czwartą falę – szpitale tymczasowe w gotowości

Rząd przygotowuje się na najgorszy scenariusz, który wskazuje wzrost zachorowań na jesień.

Dziś na sztabie z Radą Medyczną i kierownictwem Ministerstwa Zdrowia dyskutowaliśmy, co musimy robić oprócz szczepień. Utrzymujemy infrastrukturę do poziomu najgorszego możliwego scenariusza na jesień. Są analizy, które pokazują kilkanaście tysięcy zachorowań dziennie

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szpitale tymczasowe, które funkcjonowały podczas trzeciej fali koronawirusa, uratowały wiele ludzi. Rząd skorzysta z tego rozwiązania także podczas ewentualnej czwartej fali, dlatego część szpitali tymczasowych zostanie utrzymana. Musimy chronić i zadbać o wydolną służbę zdrowia już na tym etapie.

Wideo

Zdjęcia (4)