W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier po spotkaniu z kanclerz Niemiec: polsko-niemieckie relacje są bardzo dobre

11.09.2021

Relacje gospodarcze, bezpieczeństwo międzynarodowe oraz współpraca w ramach Unii Europejskiej – to główne tematy rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier dziękując szefowej niemieckiego rządu za lata współpracy podkreślił, że często omawiane były trudne tematy, ale nasza solidna polityka doprowadziła do tego, że nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre. Polska jest jednym z kluczowych partnerów dla Niemiec. Wizyta kanclerz w Warszawie jest jedną z szeregu podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach.

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Polska zapewnia właściwą ochronę zewnętrznej granicy UE z Białorusią

Podczas wizyty omówiono sytuację na granicy z Białorusią. Premier podkreślił, że pomimo zwiększonej presji migracyjnej, Polska zapewnia właściwą ochronę zewnętrznej granicy UE z Białorusią, za którą odpowiada.

– Mamy pełne wsparcie Komisji Europejskiej i Niemiec, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją, ruchami, które nie zależą od nas. Zbliżyliśmy znacząco nasze stanowiska od sporu, który kilka lat temu był  – kontynuował premier. Jak dodał, uznajemy i doceniamy wsparcie UE i partnerów w tej sytuacji. Nie możemy pozwolić na tworzenie nowych szlaków nielegalnej migracji do Europy.

Polsko-niemieckie relacje gospodarcze są bardzo dobre

– Nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre, polskie firmy rosną we współpracy z niemieckimi firmami, i odwrotnie – powiedział premier podczas wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie.

Jak dodał, Polska jest jednym z kluczowych partnerów dla Niemiec. Jest też coraz więcej wspólnych przedsięwzięć, nie tylko takich, które włączają we współpracę międzynarodową wielkie korporacje, ale także średnie i małe firmy - powiedział premier.

Polska jest zwolennikiem tego, żeby Europa była silna militarnie

Rozmowy dotyczył też bezpieczeństwa międzynarodowego – Jestem zwolennikiem tego, żeby Europa była silna militarnie, abyśmy mieli siłę odstraszania – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wydatki na obronność państw UE powinny być wyłączone z procedury nadmiernego deficytu w Unii Europejskiej. – Tylko silna gospodarczo i spójna społecznie Europa jest w stanie być potężnym, globalnym graczem na arenie międzynarodowej – kontynuował.

Premier podczas spotkania z kanclerz Niemiec ponownie przekazał stanowisko polskiego rządu dotyczące realizacji gazociągu Nord Stream 2. Jak wskazał, projekt postrzegany jest nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, ale także przez pryzmat długoterminowego bezpieczeństwa narodowego oraz kosztem bezpieczeństwa naszego regionu, zwłaszcza Ukrainy.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}