W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier po spotkaniu z liderami V4 i premierem Chorwacji: poziom solidarności jest budujący i bezprecedensowy

23.11.2021

Szef polskiego rządu spotkał się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie oraz z premierem Republiki Chorwacji w Zagrzebiu. To kolejne rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z europejskimi przywódcami nt. zagrożeń geopolitycznych w Europie. Tematem wiodącym obu spotkań była aktualna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Premier podkreślił solidarność NATO i krajów europejskich w obliczu aktualnego, wielowymiarowego kryzysu politycznego – związanego z migracją, ale też energetyką i cyberatakami.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie.

 Szczyt premierów V4

– Solidarność jest znakiem firmowym Grupy Wyszehradzkiej – powiedział szef polskiego rządu, jednocześnie dziękując przywódcom Czech, Słowacji i Węgier. Od premierów tych krajów płyną wyrazy wsparcia, ale też poparcia dla sankcji, finansowania przez Unię Europejską ochrony granic oraz oferty pomocy.
Premier zwracał uwagę na konieczność wspólnego działania i reakcji w obliczu kryzysu. Podkreślił, że chronimy nie tylko granicę polską, ale także granicę Unii Europejskiej i NATO. Szef polskiego rządu podziękował przy tym funkcjonariuszom i żołnierzom, którzy jej strzegą. Wskazał  też, że wspólne działania dyplomatyczne już przynoszą efekty – w postaci zmniejszonego napływu migrantów na Białoruś.
Jednak kryzys ten nie wynika tylko z sytuacji na granicy. Premier wskazał, że należy na to zjawisko patrzeć szerzej, dostrzegając także inne elementy. Jednym z nich jest wymiar energetyczny, na który mają wpływ wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 oraz manipulacja cenami gazu. Czynniki te bezpośrednio przekładają się na wysokie koszty życia i inflację, która dotyka wiele europejskich krajów. Szef polskiego rządu zwrócił także uwagę na ciągłą walkę z dezinformacją, cyberatakami i wrogą propagandą. Tego typu działania mają na celu wywołanie nowych konfliktów – ale nie odnoszą sukcesu, ponieważ zarówno Grupa Wyszehradzka, jak i Unia Europejska, odpowiadają na kryzys solidarnie.

Spotkanie z premierem Republiki Chorwacji

Po szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej Prezes Rady Ministrów spotkał się w Zagrzebiu z premierem Republiki Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Spotkanie odbyło się w ramach serii rozmów szefa polskiego rządu z europejskimi przywódcami. Przeprowadzona dyskusja dotyczyła aktualnych zagrożeń geopolitycznych w Europie. Tematem przewodnim rozmów była bieżąca sytuacja na granicy polsko-białoruskiej . 
– W tej części Bałkanów wszyscy wiedzą, co to jest kryzys migracyjny. To z czym mamy do czynienia na Białorusi i na polsko-białoruskiej granicy, to nie jest tylko tradycyjny kryzys migracyjny. Jest to wykorzystywanie ludzi, aby wywołać głęboką destabilizację w tej części Europy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie europejskich przywódców

Premier w ostatnich dniach rozmawiał z wieloma liderami społeczności międzynarodowej.  21 listopada spotkał się z premierami Litwy, Łotwy i Estonii. Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania działań białoruskiego reżimu. Tego typu spotkania mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO w stosunku do działań hybrydowych ze strony Białorusi.
Szef polskiego rządu rozmawiał także o sytuacji migracyjnej m.in. z premierem Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu oraz z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA, Avril Haines. Podejmowane na międzynarodowej arenie działania łączy wspólny cel – zapewnienie bezpieczeństwa na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.
Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej
Od wakacji polsko-białoruska granica Unii Europejskiej jest pod nieustanną presją ze strony migrantów, których kierują tam białoruskie służby. W ostatnich tygodniach nasiliły się próby łamania integralności terytorialnej państw UE oraz prowokacje białoruskich służb. Bieżące informacje na temat sytuacji na granicy publikujemy tutaj: https://www.gov.pl/web/granica
 

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}