W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier po szczycie V4 i Egiptu: będziemy zachęcać naszych partnerów do pogłębienia współpracy gospodarczej w ramach Układu Stowarzyszeniowego z Egiptem

12.10.2021

Unijne wsparcie dla rozwoju gospodarczego Egiptu, sytuacja na Bliskim Wschodzie, migracja oraz wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu – to główne tematy spotkania szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i prezydenta Egiptu Abdela Fattaha El-Sisiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Premier podczas spotkania podkreślił, że Polska dostrzega szczególną rolę, jaką Egipt odgrywa w regionie wschodniego Morza Śródziemnego.

Premierzy Słowacji, Polski i Węgier oraz prezydent Egiptu.

Wsparcie UE w rozwoju gospodarczym Egiptu

– Dzisiejsze spotkanie z Panem Prezydentem El-Sisim świadczy o pozytywnej dynamice w relacjach państw Grupy Wyszehradzkiej z Egiptem – powiedział premier po spotkaniu liderów państw Grupy V4 i prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu, które odbyło się w Budapeszcie. Jak dodał, to niezwykle ważny krok dla stabilizacji całej UE. Wskazał też, że Polska dostrzega szczególną rolę, jaką Egipt odgrywa w regionie wschodniego Morza Śródziemnego. Rząd polski wspiera trwający proces aktywizacji dialogu między UE a Egiptem w oparciu o umowę stowarzyszeniową. Premier wysoko ocenia też wysiłek Egiptu włożony w rozwój relacji z UE i realizację priorytetów partnerstwa.

Egipt postrzegany jest nie tylko przez Polskę, ale też i inne kraje Grupy V4 jako kraj, który może odegrać istotną rolę w rozwiązywaniu problemów na Bliskim Wschodzie. Pozostaje też dla Polski czołowym partnerem wśród państw arabskich zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Premier Mateusz Morawiecki wspomniał o współpracy w regionie Suezu – Egipt to przyszłościowy kraj, dlatego od kilku miesięcy Polska ma zbudowaną specjalną strefę ekonomiczną w regionie Suezu, która skonstruowana jest przez naszą specjalną strefę ekonomiczną z Katowic.

Wyzwania w obszarze polityki migracyjnej i zwalczanie terroryzmu

Rozmowy dotyczyły także wyzwań w obszarze polityki migracyjnej i zwalczania terroryzmu. – Polsce zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju – mówił premier. Szef rządu podkreślił też rolę konfliktów, w powstawaniu kolejnych fal nieuregulowanej migracji, godzących w stabilność państw członkowskich UE i Grupy Wyszehradzkiej.

– Migracje zewnętrzne, napierające na wschodnią i południową granicę UE, to wielki problem. Słyszeliśmy o 6 mln migrantach i uchodźcach, którzy zostali w Egipcie. Należy to docenić – podsumował premier dziękując prezydentowi Egiptu za to, że od 5 lat zabezpiecza swoją granicę.

W naszym wspólnym interesie leży ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie, zmniejszenie napięć w regionie i, co najważniejsze, możliwie szybkie wygaszenie konfliktów zbrojnych. Dlatego Polska zachęca do wznowienia bezpośrednich rozmów między Palestyńczykami i Izraelczykami. Jednocześnie podkreśla jak ważne jest, aby obie strony powstrzymywały się od jakichkolwiek jednostronnych działań. Docenia również znaczącą rolę Egiptu w dyplomatycznych wysiłkach na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, w tym także mających na celu deeskalację niedawnej napiętej sytuacji.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}