W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier podczas wizyty w Wilnie: Współpraca Polski i Litwy układa się w ostatnich latach bardzo dobrze. Należy się z tego cieszyć i ją umacniać

02.05.2021

W dniu Flagi Polski oraz święta Polonii i Polaków za Granicą, premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę na Litwie i spotkał się z litewską premier Ingridą Šimonytė. Liderzy obu państw omówili bieżące kwestie z agendy Unii Europejskiej, tematy dwustronne, a także zagadnienia z zakresu polityki regionalnej. Uczestniczyli również w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie, a także nowej siedziby TVP Wilno.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i litewskiej premier Ingridy Šimonytė.

Bardzo dobra współpraca Polski z Litwą

– Bardzo dziękuję za zaproszenie w tym specjalnym dniu dla Litwy i Polski do Wilna. Nie ma jednego przepisu na idealne relacje dwustronne, ale jest wiele wspólnych interesów, które mogą je umacniać. Współpraca Polski i Litwy układa się w ostatnich latach bardzo dobrze. Należy się z tego cieszyć

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Liderzy obu państw omówili bieżące tematy współpracy dwustronnej m.in.: wspólne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kwestie mniejszości narodowych czy współpracy gospodarczej. Rozmawiali także o współdziałaniu w sprawach z zakresu agendy Unii Europejskiej tj.: odbudowie gospodarek krajów UE po pandemii koronawirusa, budżecie europejskim, transporcie, logistyce, a także swobodzie świadczenia usług.

– Moja wizyta w Wilnie miała charakter z jednej strony celebrowania tego wielkiego święta 230. rocznicy Konstytucji 3 maja – święta wspólnego dla Litwy i dla Polski. Z drugiej strony była to wizyta, podczas której mogliśmy z panią premier omówić bardzo konkretne tematy dla dalszej współpracy polsko-litewskiej. Paleta barw tej współpracy jest bardzo bogata. To tematy współpracy handlowej, energetycznej, ekonomicznej, ale przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa oraz dalszego przybliżania naszych dwóch narodów

– podkreślił szef rządu polskiego.

Konieczność bliskiej współpracy w krajach wschodniego sąsiedztwa

Oprócz tematów handlowych, energetycznych czy ekonomicznych, podczas rozmów poruszono także kwestie sytuacji na wschodzie. Liderzy obu państw zgodzili się, że konieczna jest bliska współpraca wobec sytuacji w krajach wschodniego sąsiedztwa.

– Wiemy doskonale, że w tej części Europy nasza współpraca jest kluczowa dla utrzymania stabilności i wzrostu dobrobytu, zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Widzimy, co dzieje się na Białorusi i Ukrainie. Rozmawialiśmy z panią premier o tych tematach bardzo wnikliwie, ponieważ to nasze bezpośrednie sąsiedztwo. To również obszar szczególnie wrażliwy z punktu widzenia – niestety trzeba to mocno powiedzieć – imperialistycznej polityki rosyjskiej. Dlatego wspieramy Ukrainę i Białoruś w ich walce o demokrację i wolność. Poprawa sytuacji na wschodzie jest miarą naszego realizmu i dlatego kontekst NATO i Unii Europejskiej jest tutaj absolutnie pierwszoplanowy. Twardo stoimy na bazie obrony zasad prawa międzynarodowego i stabilności oraz integralności państw w tej części Europy i ogólnie na świecie

– zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Kamień węgielny pod rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie oraz nowej siedziby TVP Wilno

Premierzy Polski i Litwy uczestniczyli w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz nowej siedziby TVP Wilno.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że będziemy rozbudowywać Dom Polski w Wilnie. Dziękuję gospodarzowi tego miejsca panu Arturowi Ludkowskiemu, ale w szczególności dziękuję pani premier za to, że jest z nami tu dziś i sprzyja budowaniu bardzo dobrych relacji polsko-litewskich. Mało jest aspektów życia człowieka tak mocno łączących jak wspólne przeżywanie dóbr kultury, literatury, sztuki, i innych dzieł, które mają w sobie tę magnetyczną moc przybliżania narodów. Takim miejscem, dzięki pielęgnowaniu wspólnej kultury będzie Dom Polski w Wilnie

– podkreślił szef rządu polskiego.

Podpisując symboliczny akt erekcyjny, liderzy państw zapewnili, że ich wspólnym pragnieniem jest zapewnienie polskiej mniejszości narodowej na Litwie warunków sprzyjających kultywowaniu związków z Polską. Rozwijaniu jej działalności kulturalnej i społecznej w społeczeństwie litewskim oraz współpracy pomiędzy narodami Polski i Litwy.

Życzenia premiera Mateusza Morawieckiego dla Polaków mieszkających za granicą

2 maja to nie tylko Dzień Flagi, to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tych okazji, podczas wizyty w Wilnie, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wygłosił wystąpienie adresowane do Polaków na świecie:

– Dziś jest specjalny dzień dla polskiej kultury i polskiego państwa. 2 maja to Dzień Flagi Polskiej i Dzień Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach na całym świecie. Z tej okazji składam wszystkim Polakom najlepsze życzenia. Polska jest z Wami, ale Polska jest też w Was. Wszędzie tam gdzie bije polskie serce, tam jest cząstka Polski.

Premier Morawiecki wziął także udział w modlitwie w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, a następnie złożył kwiaty w kaplicy Powstańców Styczniowych i w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie.

 

Wideo