W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier podczas XXX Forum Ekonomicznego o przyszłości naszego regionu i wyzwaniach, które przed nim stoją

09.09.2021

Bezpieczeństwo, perspektywy rozwoju gospodarczego, współczesne wyzwania oraz przezwyciężanie kryzysów – to główne tematy tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w którym uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wziął udział w dyskusji „Europa: kierunek odbudowa”. Uczestnicy debaty rozmawiali o przyszłości naszego regionu i wyzwaniach, które przed nim stoją w dobie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią. Premier spotkał się także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz premierem Słowenii Janezem Janšą. Liderzy omówili najważniejsze kwestie z agendy dwustronnej i międzynarodowej. Tego samego dnia wzięli także udział w uroczystej gali wręczenia nagrody Człowiek Roku 2020.

Premier Mateusz Morawiecki, Premier Ukrainy Denys Szmyhal i Premier Słowenii Janez Janša podczas panelu "Europa: kierunek odbudowa" poczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Współpraca dwustronna Polski z Ukrainą

Premierzy rozmawiali o współpracy dwustronnej, jak i sytuacji międzynarodowej. Ważnym zagadnieniem była współpraca gospodarcza. Polska w 2020 r. stała się trzecim partnerem handlowym Ukrainy, a polskie inwestycje na Ukrainie zwiększają swój wolumen. – Współpraca naszych firm takich jak Orlen, czy PGNiG, to dobry kierunek rozwoju –powiedział premier podczas wspólnej konferencji z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Premierzy rozmawiali też o wyzwaniach przed jakimi stoi dziś Europa i świat – Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa i zagrożeniami o charakterze hybrydowym. Wiele z nich wiąże się z nowymi zagrożeniami i aspiracjami imperialnymi ze strony Rosji – mówił premier. Jak podkreślił, jedyną drogą do pokoju i dobrobytu są wolność i suwerenność. To są wartości na trwałe zapisane w europejskiej tożsamości. Muszą być równie trwałym wyznacznikiem europejskiej polityki –kontynuował.

Rozmowy premierów dotyczyły też kwestii polityki historycznej. "Mamy wiele trudnych tematów, m.in. umożliwienie ekshumacji i wyjaśnienie ludobójstwa na Wołyniu. To dla nas niezabliźniona rana. Musimy tę prawdę historyczną wspólnie ujawnić, ukazać i uznać – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pokazaliśmy, czym jest polityka społeczna i prorodzinna

Szef polskiego rządu uczestniczył w dyskusji „Europa: kierunek odbudowa”. Uczestnicy debaty rozmawiali o przyszłości naszego regionu i wyzwaniach, które przed nim stoją w dobie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią.

Jest to moment zwrotny w historii Europy i świata po COVID-19, a naszą odpowiedzią jest Polski Ład –mówił premier.

Jak podkreślił, to oferta, która ma pomóc w równomiernym i sprawiedliwym rozwoju, który będzie satysfakcjonował ogromną większość i będzie się charakteryzował szybkim rozwojem gospodarczym. Szef polskiego rządu odniósł się również do obecnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Jak wskazał, ataki hybrydowe i terrorystyczne stworzyły zupełnie nową przestrzeń do prowadzenia polityki. Dlatego jak podkreślił, tak ważna jest współpraca ze wszystkimi krajami, dla których bezpieczeństwo jest kluczowe.

Spotkanie z premierem Słowenii

W Karpaczu premierzy Polski i Słowenii kontynuowali rozmowy dot. bieżącej agendy międzynarodowej i europejskiej, m.in. w kontekście trwającej słoweńskiej prezydencji w Radzie UE w I połowie 2021 r.

Wideo

Zdjęcia (9)