W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: Polska potrzebuje przemysłu stoczniowego

22.11.2021

Udział w XII Konwencie Morskim i wizyta w stoczniach grupy Remontowa Holding – to główne punkty wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Pomorzu. Szef rządu zapewnił, że Polska potrzebuje przemysłu stoczniowego. Ostatnie lata są czasem rozwoju sektora morskiego w naszym kraju. Polskie porty na Bałtyku przeładowują rocznie już ponad 100 mln ton ładunków. Podczas XII Konwentu Morskiego w murach Politechniki Gdańskiej uczelnie z regionu podpisały porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. To ważny krok w kierunku wprowadzania ekologicznych rozwiązań w sektorze morskim.

Widok zza premiera na morze.

Konwent Morski – zapowiedź nowych inwestycji w Marynarkę Wojenną


W trakcie obrad XII Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej premier Morawiecki podkreślił, że przemysł morski to wielka szansa dla polskiej gospodarki. 

– Dziś stoimy u progu wielkiej ponownej szansy, aby wykorzystać potencjał morski  – powiedział premier. Jesteśmy świadkami fenomenalnego rozwoju handlu morskiego, oczywiście nieco zakłóconego przez tę ogólnoświatową tragedię, jaką była i jest pandemia koronawirusa – dodał. 

Szef rządu zapowiedział także coraz większe inwestycje w Marynarkę Wojenną, aby uzyskać pełny sukces przemysłu morskiego. 


Okręt Rzeczypospolitej Polskiej Albatros – nowoczesny niszczyciel min

Podczas wizyty w stoczniach grupy Remontowa Holding w Gdańsku premier wizytował  niszczyciel min ORP Albatros. To drugi okręt z serii trzech niszczycieli tego typu. Szef rządu wyraził zadowolenie, że dziś budujemy szerokie spektrum różnych okrętów lub statków.  

– To nowoczesne rozwiązania polskich stoczni, takie jak wykrywacz min Albatros, ale także Miecznik. To są programy, które będziemy rozwijali – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Pomorskie stocznie to jeden z największych pracodawców w regionie. Natomiast Remontowa Holding to największa stoczniowa grupa kapitałowa w Polsce zarządzająca 25 spółkami z branży okrętowej. Specjalizują się one w remontowaniu i budowaniu statków, okrętów oraz platform wiertniczych.

Współpraca przemysłu morskiego z polskimi uczelniami


Niewątpliwą korzyścią dla polskiej gospodarki jest współpraca z uczelniami.  Innowacyjność oraz zaawansowane technologie mogą być wprowadzane jeszcze szybciej. To obopólne korzyści. 

– Jestem przekonany o tym, że to, co udaje się współtworzyć razem z polskimi uczelniami będzie prowadziło do wielu efektów dodatkowych dla polskiej gospodarki – powiedział szef rządu.

Podczas XII Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej uczelnie z regionu podpisały porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. To ważny krok w kierunku ekologicznych rozwiązań w sektorze morskim. 

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}