W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem o wspólnocie historii i interesów Polski i Litwy

15.07.2020

Spuścizna historyczna i wspólnota interesów to filary stosunków polsko-litewskich. Wyrażają się one w utrwalaniu pamięci o wspólnych dziejach. Przede wszystkim zaś przekładają na bieżące relacje polityczno-gospodarcze. Dzięki nim reprezentujemy spójną strategię interesów w ramach UE i NATO oraz realizujemy wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne.

Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, Saulius Skvernelis, prezydent Andrzej Duda oraz Gitanas Nausėda stoją przy odsłoniętym kamieniu.

Potęga zjednoczonych sił Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego

Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem podkreślił wagę tego zwycięstwa, które było możliwe dzięki bliskiej współpracy Polaków i Litwinów.  

Szef polskiego rządu przypomniał, że relacje polsko-litewskie opierały się na wzajemnym szacunku i przenikaniu się wpływów wielu społeczności etniczno-kulturowych. Na jednej ziemi, obok siebie zamieszkiwali Polacy, Litwini, Rusini, a także Niemcy, Żydzi, Karaimowie, czy Tatarzy.

Zbudowana została pierwsza wspólnota europejska, która pokazywała, że można żyć ze sobą w pokoju, tworzyć jedno państwo, jeden organizm, wspólne instytucje

– kontynuował.

Pamięć o braterstwie i solidarności

Doświadczenia historii to jeden z filarów obecnych relacji obu państw. Władze Polski i Litwy pielęgnują tradycje i dziedzictwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 2019 r. wspólnie świętowaliśmy 450-lecie unii lubelskiej. Teraz przygotowujemy się już do uroczystości
230-lecia Konstytucji 3 maja.

Współczesne wymiary współpracy

Obecnie Polska i Litwa umacniają relacje w szerokim zakresie: od współpracy gospodarczej, poprzez kulturalną, naukową, po transgraniczną. Bliskie sąsiedztwo to wspólne interesy i poglądy na wiele spraw. Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki

reprezentujemy wspólną i niemal jednakową strategię interesów w UE i pełną wspólnotę w obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego.

To też współpraca w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz kluczowych dla całego regionu i całej UE wspólnych projektów infrastrukturalnych. Są wśród nich m.in.:

  • projekt Trójmorza,
  • polsko-litewski interkonektor gazowy,
  • synchronizacja elektroenergetyczna państw bałtyckich z Europą kontynentalną,
  • projekty kolejowe i drogowe: Rail Baltica i Via Carpatia.

Jak zauważył szef rządu „te projekty dają dzisiaj pewność i radość wspólnej perspektywy w przyszłości” wobec sojuszu polsko-litewskiego.

Obchody są doskonałym dowodem na to, jak żywy i intensywny jest dialog polsko-litewski. „Jestem pewien, że przyczyni się do dobrobytu, wzmocnienia siły i solidarności naszych dwóch państw i narodów” – dodał premier.

***

Bitwa pod Grunwaldem

15 lipca 1410 r. została stoczona jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Pod Grunwaldem do walki stanęły połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla polskiego Władysława Jagiełłę i wielkiego księcia litewskiego Witolda oraz wojska Zakonu Krzyżackiego, dowodzonego przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

Zwycięstwo grunwaldzkie uznawane jest za przełom z zmaganiach z Zakonem Krzyżackim, który już nigdy nie osiągnął dawnej świetności.

Słynną bitwę upamiętnia granitowy pomnik oraz obelisk z jedenastoma stalowymi masztami. Nawiązują one do proporców chorągwi. W pobliżu mieści się kamienny amfiteatr z makietą przedstawiającą położenie wojsk przed walką.

W uroczystościach obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem uczestniczyli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda, premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki, premier Republiki Litewskiej Saulius Skvernelis oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.

W ramach tegorocznych obchodów rocznicowych odsłonięto obelisk podarowany przez naród litewski upamiętniający udział Litwinów w bitwie pod Grunwaldem. Na wielkim głazie znajduje się wyrzeźbiony herb Pogoni oraz dwujęzyczny napis: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”.

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}