W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w Białej Podlaskiej o skutecznej walce z przestępczością ekonomiczną. To więcej pieniędzy na inwestycje i politykę społeczną

05.09.2022

Od 2015 r., skuteczne działania rządu doprowadziły do zmniejszenia luki VAT. Dzięki temu zwiększyliśmy możliwości polityki społecznej i inwestycyjnej państwa. Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej. W tym trudnym czasie, kiedy świat zmaga się z kryzysem gospodarczym wywołanym m.in. agresją Rosji na Ukrainę czy wzrostem cen surowców, rząd wspiera Polaków poprzez obniżkę podatków czy realizację Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Mimo międzynarodowego kryzysu stan polskiej gospodarki jest stabilny. Przewidujemy, że w 2023 r. dochody budżetu państwa wyniosą ok. 604,4 mld zł. Oznacza to wzrost o blisko 110 proc. w stosunku do 2015 r.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w wizyty w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej.

 – Budżet należy do Polaków, a nie do mafii VAT-owskich i tak będziemy kształtować system finansów publicznych – powiedział premier podczas wizyty.

Zmniejszenie luki VAT – efekt skutecznych działań rządu

Zmniejszenie luki VAT jest efektem wieloelementowego planu, który znacznie utrudnił działanie podatkowym przestępcom – na każdym etapie ich procederu. Coraz większy monitoring i uszczelnianie systemu powoduje, że czas działania karuzeli VAT jest coraz krótszy, przynosi ona coraz mniej korzyści, a środki pochodzące z przestępstw są coraz trudniejsze do zalegalizowania jako pochodzące z uczciwej działalności.

W 2015 r. luka VAT wynosiła 24,1 proc., a w 2021 r. było to 4,3 proc. To znaczący spadek, który jest zasługą efektywnej polityki wdrażania narzędzi uszczelniających, a także działań Krajowej Administracji Skarbowej.

Polska konsekwentnie zamyka luki, które wcześniej wykorzystywali przestępcy

Premier wskazał, że dzięki unowocześnianiu administracji skarbowej, dochody państwa polskiego są stabilne, a co za tym idzie dalej mogą być przeznaczane na programy społeczne oraz inwestycje. Szczególnie teraz gdy świat zmaga się z inflacją wywołaną m.in. przez rosyjską agresję na Ukrainę.

Od 2017 r. pojawiały się systemowe rozwiązania, które zaczęły przynosić trwałe skutki. To m.in. mechanizm podzielonej płatności, wykaz podatników VAT i elektroniczne raportowanie. To także kolejne e-usługi administracji, takie jak kasy online, kasy w postaci oprogramowania czy e-paragon.

Uproszczono także sposób rozliczenia podatku VAT. Wprowadzone zmiany zmniejszyły obowiązki informacyjne dla płatników tego podatku. Ponadto od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług w administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. 

Ambitny budżet na 2023 r.

Projekt ustawy budżetowej na rok 2023, przyjęty przez Radę Ministrów, konsultujemy z Polakami. Rząd konsekwentnie zwiększa dochody, dzięki skutecznej naprawie finansów publicznych, m.in. poprzez uszczelnianie luki VAT. To pozwala realizować wiele programów skierowanych do Polaków.

W budżecie na 2023 r. zabezpieczone zostały niezbędne środki na kontynuację dotychczasowych, priorytetowych działań, jak również na realizację nowych, m.in.:

  • programy społeczne,
  • waloryzację emerytur i 13. emeryturę,
  • obronność,
  • ochronę zdrowia,
  • budowę i remonty dróg.

Agresja Rosji na Ukrainę, wzrost cen surowców, a także pandemia COVID-19 negatywnie wpływają na stan gospodarki w wielu państwach na całym świecie. W tym trudnym czasie rząd wspiera Polaków m.in. poprzez obniżkę podatków czy realizację Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Mimo kryzysu, z którym zmaga się świat, stan polskiej gospodarki jest stabilny. Przewidujemy, że w 2023 r.  dochody budżetu państwa wyniosą ok. 604,4 mld zł. Oznacza to wzrost o blisko 110 proc. w stosunku do 2015 r.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}