W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w Bytomiu: polskie firmy to jest sól polskiej gospodarki

13.10.2023

Rząd musi służyć polskim przedsiębiorcom. Szczególnie w sytuacjach kryzysowych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach – pandemia czy międzynarodowy kryzys gospodarczy wywołany rosyjską agresją na Ukrainie. Podjęliśmy natychmiastowe działania, aby złagodzić skutki kryzysów. Wprowadziliśmy tarcze pomocowe, dzięki którym ochroniliśmy pracowników i pracodawców. Szef polskiego rządu odwiedził Zakład produkcyjny PanPiek. Firma korzysta z rządowej pomocy dla przemysłu energochłonnego.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w w Butikowym Zakładzie Produkcji Pieczywa PanPiek w Bytomiu

Rządowe wsparcie firm w czasach kryzysu

W czasach kryzysów osłoniliśmy polskich przedsiębiorców rządowymi tarczami: antykryzysową, antyinflacyjną i solidarnościową. Zamroziliśmy ceny prądu czy gazu oraz przyznawaliśmy wsparcie na utrzymanie firm. W czasie pandemii, dzięki rządowej pomocy, uratowaliśmy blisko 8 mln miejsc pracy.

– Jeżeli następują jakieś kryzysy w gospodarce to zawsze warto się zastanowić jak zachowuje się w takich czasach państwo. W ostatnich paru latach spadły na nas różne gromy, a my jesteśmy zawsze z przedsiębiorcami – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

  • Tarcza Energetyczna – to zestaw rozwiązań, które pomagają w walce z wysokimi cenami energii i jej źródeł. Obywatele, podmioty wrażliwe i przedsiębiorstwa energetyczne korzystają z dodatków i rekompensat, aby cena końcowa energii była niższa.
  • Tarcza Solidarnościowa – chroni przed gwałtownymi wzrostami cen za energię elektryczną. Jest skierowana do przedsiębiorstw, samorządów, podmiotów wrażliwych i gospodarstw domowych.
  • Program pomocy dla przedsiębiorców energochłonnych – do tej pory pomocy udzieliliśmy na łączną kwotę ponad 2,3 mld zł. Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 3 000 firm.

Pomoc polskim przedsiębiorcom

– Będziemy dbać o wszystkich przedsiębiorców. Będziemy starali się tworzyć takie warunki do gospodarowania, żeby też przewaga konkurencyjna tych wielkich odbiorców nie była taka miażdżąca. Po to jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, żeby właśnie dbać o polskich przedsiębiorców, a wielkie międzynarodowe sieci, które mają i tak przewagę finansową, żeby nie dusiły marży dla polskiego przedsiębiorcy – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Pomagamy małym i średnim polskim firmom. Lokalni przedsiębiorcy to wielka wartość dla polskiej gospodarki. Dlatego wprowadziliśmy mały ZUS dla najmniejszych firm. Dodatkowo wspieramy przedsiębiorców poprzez takie działania jak m.in.:

  • obniżenie CIT dla małych podatników z 19 proc do 9 proc – podatek CIT de facto stał się podatkiem od wielkich korporacji międzynarodowych,
  • możliwość korzystania z estońskiego CIT-u i licznych ulg np. IP Box, ulgi B+R czy ulgi na innowacyjnych pracowników.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}