W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w gm. Miedziana Góra: w ramach RFIL i Polskiego Ładu proponujemy rozwój inwestycji w wielu miejscach Polski

19.07.2021

Budowa wodociągu oraz kanalizacji w gminie Miedziana Góra – to jedna z wielu inwestycji, której realizacja jest możliwa dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Premier podczas wizyty w województwie świętokrzyskim zauważył, że tego typu przedsięwzięcia będą realizowane w całym kraju także w ramach Polskiego Ładu. Szef rządu odwiedził również miejsce budowy północnej obwodnicy Krakowa, która będzie dużym ułatwieniem komunikacyjnym dla mieszkańców miasta. – Nieopodal stąd będziemy mieli nową, dużą inwestycję retencyjną. Łączymy w taki sposób elementy, żeby z jednej strony zapobiegać powodziom a z drugiej ułatwiać ruch komunikacyjny mieszkańcom i przedsiębiorcom – podkreślił premier.

Premier, wojewoda oraz pozostali stoją na terenie budowy drogi.

Budowa wodociągu i kanalizacji dzięki środkom z RFIL

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zapewnia dodatkowe środki na realizację inwestycji bliskich ludziom. Budowa żłobków, przedszkoli, remont dróg – to tylko przykłady działań jakie mogą podejmować samorządy. Gmina Miedziana Góra w województwie świętokrzyskim zdecydowała się przeznaczyć pieniądze na budowę wodociągu i kanalizacji.  – Wykluczenie ma różne oblicza. Może być także wykluczenie wodno-kanalizacyjne, które utrudnia życie mieszkańców – podkreślił premier Morawiecki.

To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców. Dzięki środkom z RFIL zyskają oni dostęp do kanalizacji, której wcześniej nie było. Dodatkowo wymieniona zostanie stara sieć wodociągowa, co przełoży się na lepszą jakość dostarczanej wody.

Dzięki takim inwestycjom jak ta w Miedzianej Górze, ponad 1000 mieszkańców będzie miało dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej. To są rozwiązania, na które kładziemy ogromny nacisk – dodał szef rządu.

Modernizacja linii wodno-kanalizacyjnych w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład to nie tylko duże projekty – to także wiele lokalnych inicjatyw, które poprawią komfort życia mieszkańców miast i wsi w Polsce.

–  Opracowaliśmy plan wodno-kanalizacyjny w ramach woj. świętokrzyskiego. To są drogie inwestycje. Często samorządów samych na nie stać. Dlatego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a także rządowego programu Polski Ład, proponujemy rozwój takich inwestycji w wielu miejscach Polski – poinformował premier.

Północna obwodnica Krakowa – poprawa ruchu komunikacyjnego dla mieszkańców

Przebieg północnej obwodnicy Krakowa został wyznaczony w latach 70. Przez długie dziesięciolecia mieszkańcy Krakowa nie mogli się doczekać tej drogi – zauważył premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w województwie małopolskim.

Szef rządu złożył wizytę w okolicach budowy nowej drogi. Podkreślił, że będzie to połączenie ringu krakowskiego z drogą S7 na północ do Warszawy, ale także odciążenie od ruchu tranzytowego dla mieszkańców Krakowa.

My dzisiaj jesteśmy tutaj również dlatego, że inwestycja będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym, który jest budowany na wszelki wypadek. Łączymy w taki sposób wszystkie elementy zgód środowiskowych, żeby z jednej strony zapobiegać powodziom a z drugiej ułatwiać ruch komunikacyjny mieszkańcom i przedsiębiorcom – dodał premier.

Północna obwodnica Krakowa będzie stanowić drogę S52. Łączna długość odcinka wyniesie ok. 12,5 km. Realizacja inwestycji to przede wszystkim zwiększenie komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Nowa droga odciąży III obwodnicę Krakowa z ruchu zewnętrznego, jak i ruchu wewnętrznego, co finalnie poprawi przepustowość układu drogowego Krakowa.

Wideo

Zdjęcia (4)