W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w Małopolsce. Zalane domy i drogi w Głogoczowie

19.07.2021

Nocą z 17 na 18 lipca wyniku gwałtownej burzy doszło do licznych podtopień budynków i dróg w woj. małopolskim. Zniszczone są również niektóre mosty. Szczególnie poszkodowane miejscowości znajdują się w gminie Myślenice. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla poszkodowanych.

Premier stoi na balkonie.

Premier: na szczęście nikomu nic się nie stało

W wyniku gwałtownych burz z ulewami w Małopolsce łącznie zostało podtopionych ok. 104 domostw. Najwięcej z ich znajduje się w miejscowości Głogoczów, którą odwiedził premier Mateusz Morawiecki:

– Tutaj, w powiecie myślenickim, mieszkańcy doznali ogromnych strat związanych z gwałtowną ulewą. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Dziękuję wszystkim służbom oraz tym, którzy w nocy bardzo ciężko pracowali i starali się pomóc sąsiadom. Niestety przez woj. małopolskie przetaczają się gwałtowne ulewy. Chcemy z wojewodą udać się do kolejnych miejsc. Premier zapowiedział także działanie: Możemy obiecać, że zrobimy wszystko, żeby te straty, które się pojawiły zostały szybko usunięte. Pomożemy także finansowo dodał.

Służby musiały ewakuować 18 osób z kilku domów. Na szczęście nie odnotowano wypadków śmiertelnych. Trwa szacowanie szkód materialnych.

Powódź w Niemczech i Belgii

– Złożyłem kondolencje kanclerz Angeli Merkel oraz obietnicę pomocy przez nasze służby w związku z powodzią, która miała miejsce w zachodniej części Niemiec. Łączymy się w wyrazach współczucia także z mieszkańcami Belgii i Polakami, którzy ucierpieli na skutek gwałtownych zjawisk powodziowych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Burze i nawałnice, które w ostatnich dniach przeszły przez Niemcy, zostawiły po sobie ogromną skalę zniszczeń. Według wstępnych danych w wyniku pogodowych anomalii zginęły co najmniej 156 osób, choć służby obawiają się, że liczba ta na pewno jeszcze wzrośnie. Straty liczone są w miliardach euro. Wiele osób straciło dorobek swojego życia. W Belgii żywioł pochłonął co najmniej 27 ofiar, kilkanaście osób uznaje się za zaginione. Kataklizm wyrządził największe szkody we wschodniej i południowej części kraju. Ogłoszono żałobę narodową.

Premier: służby cały czas są w najwyższej gotowości

W związku z sytuacją powodziową i zapowiadanymi dalszymi opadami premier Mateusz Morawiecki zdecydował o pozostaniu w Małopolsce do jutra. – Jesteśmy cały czas w kontakcie ze wszystkimi służbami, które na bieżąco monitorują sytuację w województwie małopolskim ale także innych województwach. Służby cały czas są w najwyższej gotowości bojowej – podkreślił szef rządu podczas wizyty w miejscu zbiornika zaporowego w Dobczycach.

Premier od kilku godzin przebywa na terenach powodziowych, gdzie na bieżąco monitoruje działania wspólnie z wojewodą czy Państwową Strażą Pożarną.

Kolejne nawałnice – IMGW i RCB ostrzegają

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega, że w niedzielę również mogą pojawić się gwałtowne burze. Na terenie województwa małopolskiego wydano ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Synoptycy przestrzegają, że możliwe są opady deszczu od 50 litrów na metr kwadratowy do nawet 100 litrów na metr kwadratowy. Groźne będą również porywy wiatru, które osiągną prędkość do 80 km/h, a lokalnie nawet do 100 km/h. Ostrzeżenie przed silnymi burzami wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). 

Zdjęcia (6)