W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: W sprawie COVID-19 działaliśmy szybko i zdecydowanie

02.06.2020

Rząd sprawnie ogranicza epidemię koronawirusa, która stała się największym światowym kryzysem od dziesięcioleci. Jako jedni z pierwszych w Europie wprowadziliśmy ograniczenia związane z COVID-19, w tym kontrole sanitarne na granicach. Dzięki szybkim decyzjom, nie znaleźliśmy się w sytuacji Włoch czy Hiszpanii, gdzie lekarze musieli decydować, których pacjentów leczyć. W Zachodniej Europie liczba zgonów na milion mieszkańców jest ponad 15 razy większa niż w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki stoi podczas konferencji prasowej.

Po ponad 2 miesiącach pandemii jesteśmy w zupełnie innym położeniu niż bogatsze kraje – Hiszpania, Francja czy Wielka Brytania. Potrafiliśmy zapewnić polskiej służbie zdrowia odpowiednią liczbę łóżek szpitalnych, respiratorów oraz sprzętu medycznego.

Kiedy pojawił się COVID-19, trzeba było podejmować błyskawiczne decyzje, by ratować ludzkie życie. Nie chcieliśmy dopuścić do selekcji pacjentów

– zaznaczył Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z szefami resortów zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Dla nas życie i godność człowieka jest najwyższą wartością

– dodał premier.

Jak podkreślił szef rządu, nasz kraj zwycięsko przechodzi walkę z COVID-19.

Było to możliwe dzięki odpowiedzialności i dyscyplinie społecznej. Dziękuję za to wszystkim Polakom. Bądźmy razem

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Polska misja medyczna we Włoszech

W konferencji uczestniczyli także lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którzy przebywali z misją medyczną we Włoszech. Jak zaznaczył uczestniczący w takiej misji płk Robert Ryczek, w Lombardii zbyt późno wprowadzono zasady izolacji społecznej.

Wprowadzono je dopiero, gdy  pacjentów zakażonych COVID-19 było 7,5 tys. Łatwo sobie więc wyobrazić, jak szybko wirus mógł się rozprzestrzeniać

– powiedział wojskowy lekarz.

Dla mnie najważniejsze jest to, że w swojej pracy nie stanąłem przed koniecznością, którego pacjenta mam ratować

– dodał.

Szybka reakcja rządu na COVID-19

Jak szybko działał rząd, wprowadzając ograniczenia związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa?

  • Ograniczenie imprez masowych: 6 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (10 marca).
    - Dla przykładu: w Hiszpanii decyzję taką podjęto po 44 dniach.
  • Zamknięcie szkół: 8 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (12 marca).
    - Dla przykładu: we Francji decyzję taką podjęto po 52 dniach.
  • Zamknięcie granic: 11 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (15 marca).
    - Dla przykładu: w Niemczech decyzję taką podjęto po 48 dniach.
  • Zakaz wychodzenia z domu: 21 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (24 marca).
    - Dla przykładu: w Niemczech decyzję taką podjęto po 55 dniach.

Jaka jest wydajność polskiej służby zdrowia w związku z COVID-19?

Jesteśmy dobrze przygotowani na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Obecnie zajętych jest jedynie ok. 5 proc. respiratorów oraz ok. 16 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19. Mamy także 135 laboratoriów, które są w stanie wykonywać dziennie ponad 30 tys. testów.

  • Liczba wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi ok. 84 proc.
  • Liczba wolnych respiratorów dla pacjentów z koronawiusem wynosi ok. 95 proc.
  • W Polsce funkcjonuje 21 szpitali jednoimiennych, czyli takich, które w całości zaangażowały się w walkę z koronawirusem. Obecna sytuacja związana z COVID-19 pozwala już jednak myśleć o stopniowym ograniczeniu ich liczby. 

Wsparcie dla szpitali

Zapewniliśmy dodatkowe środki na świadczenia związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  • NFZ wypłacił szpitalom 400 mln zł za świadczenia związane z leczeniem koronawirusa.
  • Wszystkie wydatki związane ze zwalczaniem COVID-19 pochodzą z budżetu państwa. Co ważne, finansowanie walki z epidemią nie odbędzie się kosztem innych świadczeń, za które płaci NFZ.
  • Szpitale jednoimienne, oprócz ryczałtu i zapłaty za każde świadczenie związane z COVID-19 otrzymają dodatkowo środki za gotowość do udzielania pomocy pacjentom (w przeliczeniu na łóżko i respirator). Dzięki temu, placówki te są w pełni zabezpieczone finansowo.

Pomimo sytuacji związanej z COVID-19, środki na ochronę zdrowia w Polsce stopniowo rosną. Konsekwentnie realizujemy założenia ustawy 6 proc. PKB na zdrowie. Przez ostatnie lata nakłady na leczenie wzrosły o blisko 30 mld zł.

Polskie misje medyczne w walce z COVID-19

Dzięki dobrej organizacji polskiej służby zdrowia, mogliśmy pomóc także innym krajom, wysyłając do nich misje medyczne. Polscy lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA jechali na takie misje do Włoch, Stanów Zjednoczonych i Słowenii, aby wymieniać doświadczenia w walce z koronawirusem.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}