W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier w Toruniu: to miejsce jest nie tylko miejscem pamięci. Jest przede wszystkim miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się, ryzykując życie, ratować innych

09.08.2020

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w oficjalnym otwarciu Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. W ramach uroczystości uczestniczył we Mszy Świętej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Główne uroczystości odbyły się na terenie Parku Pamięci Narodowej.

Żołnierze stoją z pochodniami.

Ten park niech będzie miejscem spotkania pokolenia tych, którzy zachowali się jak trzeba w tamtym barbarzyńskim czasie, z naszym pokoleniem i z pokoleniami które przyjdą po nas. Niech będzie wieczną pamiątką prawdy o tamtych latach, ale także o wielkim bohaterstwie i męstwie Polaków

– mówił premier.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II

To kolejna instytucja muzealna współtworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie prezentowała ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata.

Św. Jan Paweł II w swojej książce ,,Pamięć i Tożsamość” wskazał, że historyczność człowieka wyraża się we właściwej mu zdolności obiektywizacji dziejów.

W muzeum eksponowane będą m.in. gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek relacje świadków z czasów II wojny światowej - ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 r. 

Tuż obok Muzeum powstanie „Park Pamięci”, który uhonoruje bohaterów II wojny światowej.

Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”.

To miejsce upamiętniające Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Motto Parku to słowa św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Park składa się z kilku stref, które tworzą spójną całość.  Znajduje się w nim 100 postumentów, na których widnieje 16 tys. nazwisk Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Docelowo w Parku Pamięci Narodowej upamiętnionych ma zostać około 40 tys. osób, nastąpi to w kolejnych etapach rozwoju Parku Pamięci. 

Będzie można też zobaczyć 16 postumentów upamiętniających siostry zakonne, które niosły ratunek żydowskim braciom.

W innej części parku znajduje się taras widokowy, gdzie w jego dolnej części, tworzącej pawilon o symbolicznej nazwie „Polska krwią uświęcona” umieszczono nazwy tysięcy miejscowości, w których podczas II wojny światowej Polacy byli prześladowani, aresztowani, torturowani i zabijani przez hitlerowskiego okupanta.

W tej sferze parku będzie można oddać hołd polskim patriotom, jeńcom wojennym, żołnierzom i oficerom Wojska Polskiego, bestialsko zamordowanym przez NKWD w 1940 r. w ludobójczej zbrodni katyńskiej, a także Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu, małżonce Prezydenta RP Marii Kaczyńskiej i wszystkim, którzy zginęli w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

W ramach uroczystości szef rządu wziął również udział w modlitwie i poświęceniu parku, Apelu Pamięci oraz koncercie pieśni patriotycznych.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}