W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier wziął udział w sesji otwierającej 12. Doroczne Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego

27.09.2021

Odbudowa po pandemii, ochrona środowiska, bezpieczeństwo oraz wsparcie zielonej transformacji w regionie – to główne tematy tegorocznego 12. Forum Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w panelu otwierającym pięciodniowe wydarzenie.

Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej 12. Doroczne Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego.

Kraje regionu powinny blisko współpracować

W obliczu bieżących wyzwań współpraca makroregionalna nabiera jeszcze większego znaczenia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, kraje regionu powinny blisko współpracować m.in. w zakresie kluczowych projektów infrastrukturalnych. Szef rządu podkreślił w tym kontekście znaczenie Inicjatywy Trójmorza, stanowiącej dogodne ramy współpracy dla państw Europy Środkowej, od Skandynawii aż po Grecję. Wśród najważniejszych projektów infrastrukturalnych wymienił dwa międzynarodowe projekty drogowe: Via Carpatia i Via Baltica. Zaznaczył, że są to brakujące ogniwa na mapie europejskich połączeń o strategicznym znaczeniu.

Potencjał rozwojowy regionu Morza Bałtyckiego

Region Morza Bałtyckiego ma potencjał rozwojowy, który wynika z m.in. postępującej integracji pomiędzy poszczególnymi państwami. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza wiele firm przenosiło produkcję w odległe miejsca globu. Obecnie, w obliczu problemów spowodowanych przez pandemię, wiele z nich stara się wrócić z działalnością na kontynent europejski. Szef rządu zaznaczył, że region Europy Środkowej i Morza Bałtyckiego może zaoferować wyjątkowo atrakcyjne warunki w tym zakresie. Jak dodał, Polska i kraje regionu znajdują się w fazie szybkiego wzrostu po zahamowaniu związanym z pandemią. Przyczyną tego wzrostu są m.in. dobre warunki inwestycyjne, w tym stabilność finansowa. – Coraz częściej w Polsce problemem zaczyna być brak rąk do pracy – zaznaczył premier.

Rosnące koszty zielonej transformacji w UE

Szef rządu wskazał na rosnące koszty zielonej transformacji w UE, podkreślając, że istnieje potrzeba ich sprawiedliwej kompensacji: – Ten znaczący zwrot w naszej polityce powinien być odpowiednio sfinansowany i zrekompensowany. Musimy o tym pamiętać także planując strategię dla regionu Morza Bałtyckiego. Ma to znaczenie zarówno z uwagi na obawy społeczne w naszego krajach regionu, jak i ze względu na wyzwania w zakresie utrzymania konkurencyjności wobec państw spoza UE.

Premier zwrócił także uwagę na regionalne i europejskie wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. – Nie ma odpowiedzialnej strategii współpracy bez uwzględnienia kwestii bezpieczeństwa – powiedział premier.

Polska aktywnie współpracuje w regionie Morza Bałtyckiego

Polska jest bardzo aktywna w ramach Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego i bierze udział w większości projektów, m.in.:

  • wspiera decyzje w zakresie zatopionej amunicji;
  • działa na rzecz innowacyjnego i zrównoważonego wykorzystywania zasobów morskich Bałtyku, w tym niebieskiego i zielonego wzrostu biogospodarki;
  • wspiera władze lokalne w budowaniu odporności na katastrofy klimatyczne;
  • działa na rzecz zmniejszenia spływów substancji niebezpiecznych do Morza Bałtyckiego oraz zwiększenia korzyści ze wdrażania korytarzy sieci TEN-T.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}