W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: ze Słowacją mamy wspólne cele i priorytety

10.06.2021

10 czerwca premier Republiki Słowackiej Eduard Heger złożył wizytę w Polsce, podczas której spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Szefowie rządów omawiali kwestie z zakresu politycznej i gospodarczej współpracy dwustronnej. Poruszono również temat współpracy regionalnej w formie Grupy Wyszehradzkiej oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Premier Słowacji oraz premier Mateusz Morawiecki idą.

Premier Republiki Słowackiej Eduard Heger przybył do Polski pierwszy raz po nominacji na stanowisko szefa rządu 1 kwietnia 2021 roku. Wraz z premierem Mateuszem Morawieckim odbył robocze spotkanie. Obaj premierzy po zakończonych rozmowach złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym 535 pluton Armii Krajowej „Słowaków”.

– Cieszę się z tej wizyty i z tego, że polsko-słowackie relacje na wielu polach są znakomite. Nie tylko budujemy razem współpracę dwustronną, ale także współpracujemy w obszarze Grupy Wyszehradzkiej, Trójmorza i Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: –  We wszystkich wymiarach naszej współpracy mamy bardzo podobne stanowiska. Niedługo spotkają się nasze drużyny w ramach mistrzostw – życzę Słowacji, żeby wyszła z grupy i oby Euro 2020 było szczęśliwe dla Polski i Słowacji.

Na koniec spotkania premierzy wymienili się koszulkami z podpisami zawodników z obu drużyn narodowych, którzy zmierzą się w rozgrywkach Euro 2020.

Główne tematy rozmów – zwalczanie pandemii COVID-19, polityka migracyjna, sytuacja na Białorusi, Ukrainie oraz działania Rosji

Premierzy Polski i Słowacji podczas spotkania omówili tematy z agendy unijnej, takie jak:

  • wyzwania związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków pandemii COVID-19,
  • polityka społeczna i migracyjna,
  • najważniejsze bieżące kwestie z zakresu polityki rozszerzenia.

Tematem rozmów była także polityka wschodnia Unii Europejskiej. Omówiono sytuację na Białorusi oraz relacje z Rosją – w kontekście przygotowań do debaty przywódców planowanej w ramach czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

– Podkreśliliśmy też podczas rozmów, jak ważną częścią naszego wspólnego bezpieczeństwa jest Pakt Północnoatlantycki. To ważne, by ta polityka, którą widzimy ze Wschodu, mogła być powstrzymana. Wyraziłem też swój niepokój wobec zmiany polityki USA dotyczącej Nord Stream 2 – podkreślił polski premier.

Intensywna współpraca obu państw – spotkania polityczne, wizyty robocze, konsultacje międzynarodowe oraz działania parlamentarne

Współpraca Polski i Słowacji w ostatnich latach pozostaje bardzo intensywna. W lipcu 2020 roku z wizytą w Warszawie przebywał  ówczesny premier Słowacji Igor Matovič. W ramach Grupy Wyszehradzkiej odbywają się regularne spotkania polityczne na najwyższym szczeblu.

Oprócz tego, funkcjonują także regularne platformy, które świadczą o szczególnych relacjach. Do takich należą Polsko-Słowackie Konsultacje Międzyrządowe. Cały czas dynamicznie rozwija się współpraca parlamentarna obu państw. Corocznie odbywają się spotkania w ramach Słowacko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Sąsiedzka pomoc – ponad 200 medyków i strażaków ratowników medycznych z Polski pomagało Słowakom

W ramach rundy ogólnonarodowego testowania pod kątem COVID–19 w styczniu 2021 roku strona polska udzieliła pomocy Słowacji. W tamtym okresie do naszego południowego sąsiada pojechało ponad 200 medyków i strażaków-ratowników medycznych z Polski. Pacjenci ze Słowacji mieli również udostępnione miejsca w polskich szpitalach.

– W obliczu pandemii pokazaliśmy, że łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna. Polscy medycy pomagali na Słowacji. Pandemia słabnie, ale nasze główne założenie w polityce i relacjach polsko-słowackich nie. Nasza pozycja w Unii Europejskiej będzie tak silna, jak silne będą więzy naszej współpracy – powiedział szef polskiego rządu.

Wymiana handlowa – obrót na poziomie 10 mld euro

Pandemia COVID-19 wpłynęła na spadek o 4,8 proc. obrotów handlowych Polski i Słowacji. Pomimo niższych wyników nadal pozostajemy trzecim największym partnerem handlowym Słowacji z obrotami na poziomie 10 mld euro. W ubiegłym roku Polska zajmowała trzecią pozycję najważniejszego partnera w słowackim eksporcie oraz czwarte miejsce w słowackim imporcie.

– Mamy wspólne cele i priorytety. Europa Środkowa stała się w ostatnich latach lokomotywą wzrostu gospodarczego. Ten rok po wyjściu z pandemii COVID–19 będzie dobrym rokiem wzrostu gospodarczego, wzmocnienia relacji handlowych i inwestycji – podkreślił premier Morawiecki.

Miasta partnerskie – działania regionalne miast i gmin

Relacje władz regionalnych samorządów polsko-słowackich miast i gmin są szczególne. Oba państwa mają podpisane 9 umów o partnerstwie. Blisko 300 polskich miast i gmin współpracuje z ponad 200 słowackimi partnerami.

W ramach europejskiego programu Interreg realizowane są wspólne projekty regionalne. W ramach euroregionów Tatry, Beskidy i Karpaty na pograniczu rozwijane są intensywne kontakty obu państw.

Wspólne projekty Polski i Słowacji – drogi oraz przesył gazowy

Oba państwa wspólnie działają przy realizacji najważniejszych projektów infrastrukturalnych, takich jak połączenia drogowe i przesyłowe na osi północ-południe.

–  Piszemy też nowe rozdziały w dziedzinach takich jak infrastruktura. Rozmawialiśmy z panem premierem o połączeniach, które otwierają możliwości biznesowe, eksportowe, inwestycyjne – powiedział szef polskiego rządu.

Trwa budowa nowego połączenia między gazowymi systemami przesyłowymi Polski i Słowacji. Projekt znajduje się na unijnej liście priorytetowych projektów infrastrukturalnych – PCI. Otrzymał on dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Jest to jeden z kluczowych projektów składających się na gazowy Korytarz Północ-Południe, który umożliwi bezpośredni przesył gazu między Polską a Słowacją oraz innymi krajami z regionu. W konsekwencji połączenie Polska-Słowacja przyczyni się do rozszerzenia źródeł i kierunków dostaw gazu. Działania te zwiększą bezpieczeństwo energetyczne w naszym regionie Europy.

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}