W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premierzy V4: wyrażamy pełną solidarność z Czechami w obliczu działań Federacji Rosyjskiej

26.04.2021

Grupa Wyszehradzka pod polskim przewodnictwem jest solidarna w obliczu rosyjskich aktów agresji wobec Czech – taki wniosek płynie ze spotkania szefów państw V4, które zainicjował premier Mateusz Morawiecki. Podczas wideokonferencji przywódcy omówili ostatnie wydarzenia w stosunkach czesko-rosyjskich, wyrazili poparcie dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską oraz przyjęli deklarację ws. solidarności z Republiką Czeską w związku z ostatnimi działaniami Federacji Rosyjskiej.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wideokonferencji z premierami Grupy Wyszehradzkiej

Deklaracja ws. solidarności z Republiką Czeską w związku z ostatnimi działaniami Federacji Rosyjskiej

W deklaracji premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili pełną solidarność z Czechami w związku z udziałem rosyjskich agentów wywiadu wojskowego w działaniach prowadzących do eksplozji w składzie amunicji w Vrběticach w 2014 r. Potępili także akt agresji, który stanowi naruszenie prawa międzynarodowego.

W dokumencie krytycznie oceniono również nieproporcjonalne środki podjęte przez Rosję w odpowiedzi na uzasadnione decyzje Republiki Czeskiej oraz zaoferowano Czechom wsparcie dyplomatyczne i konsularne. Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wyrazili również gotowość, by wspólnie z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej podjąć działania wzmacniające odporność na tego rodzaju zagrożenia.

Wydalenie osiemnastu pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze

17 kwietnia władze Czech poinformowały o wydaleniu z kraju osiemnastu pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych. Decyzja miała związek z wcześniejszym uzyskaniem przez czeskie służby dowodów udziału oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego w eksplozji składów amunicji w kompleksie Vrbětice w 2014 r. W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby. W ramach retorsji Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji uznało 20 pracowników Ambasady Republiki Czeskiej w Moskwie za osoby niepożądane i nakazało im opuścić kraj.

Poparcie dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską

Solidarność i poparcie dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską wyraziły już m.in.: NATO, szefowie pięciu z siedmiu grup politycznych w Parlamencie Europejskim, a także wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell. Oświadczenie potępiające działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli oraz wyrażające solidarność z działaniami podjętymi przez Czechy wystosowali również ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. Zostało ono poparte przez przewodniczących parlamentów tych państw.

W rozmowie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy wziął udział Eduard Heger, który 1 kwietnia 2021 r. objął stanowisko premiera Słowacji. Premier Heger w latach 2020-2021 pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów w rządzie Igora Matoviča.

Deklaracja premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie solidarności z Republiką Czeską w związku z ostatnimi działaniami Federacji Rosyjskiej

Declaration of the Prime Ministers of the Visegrád Group on the solidarity with the Czech Republic regarding recent actions by the Russian Federation