W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw

08.12.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Rząd chce wesprzeć przedsięwzięcia sprzyjające środowisku, które prowadzone są na szczeblu centralnym i samorządowym. Chodzi w szczególności o działania dotyczące adaptacji do zmian klimatu, poprawę jakości powietrza oraz usprawnienie systemu zarządzania emisjami. Celem jest walka z betonową i zapewnienie ochrony zielonych części miast. Ponadto nowe przepisy przewidują, że bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub wody roztopowe zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Miasta są obecnie obszarem, w którym koncentrują się współczesne wyzwania cywilizacyjne. Są również terenami najbardziej wrażliwymi na zmiany klimatu. Kryzys klimatyczny ma istotny wpływ zarówno na dynamikę rozwoju tkanki miejskiej, jak i jakość życia ich mieszkańców, stanowiących obecnie ok. 60 proc. całkowitej populacji Polski.

Najważniejsze rozwiązania

  • Wzmocnione zostaną działania dotyczące transformacji ekologicznej i klimatycznej miast.

    • Miasta o liczbie mieszkańców równej i większej niż 20 tys. będą opracowywały plan adaptacji do zmian klimatu. Kwestia adaptacji do zmian klimatu będzie także uwzględniona w dokumentach o charakterze strategicznym, w tym dotyczących planowania przestrzennego miast. W ramach środków unijnych zaprogramowano system finansowania działań adaptacyjnych miast.

  • Budżety obywatelskie staną się bardziej „zielone”.

  • W budżetach obywatelskich wyodrębnione zostaną środki, które mają zostać przeznaczone wyłącznie na projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego. Ich realizacja ma prowadzić do zwiększania powierzchni biologicznie czynnej oraz retencji wód opadowych i roztopowych.

  • Wprowadzone zostaną dodatkowe mechanizmy, które będą wspierać realizację przedsięwzięć proekologicznych w miastach. Dotyczy to także pozostałych obszarów kraju, w których stwierdzane są przekroczenia poziomów dopuszczalnych i docelowych dla substancji objętych systemem monitoringu jakości powietrza.

    • Wydłużony zostanie czas z 3 na 4 lata na przygotowanie aktualizacji programów ochrony powietrza, co pozwoli administracji samorządowej  na skuteczną realizację działań naprawczych określonych w obowiązujących programach ochrony powietrza.

    • Uatrakcyjnione zostaną warunki realizacji Programu „Stop Smog” (poprzez zwiększenie średniego kosztu realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego, zmniejszenie wymagań polegające na rezygnacji z obowiązku spełnienia warunku dotyczącego stanu majątkowego wnioskodawcy oraz umożliwienie dostosowania do nowych korzystniejszych warunków finansowych już zawartych umów z beneficjentem), a także Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (poprzez doprecyzowanie i usprawnienie regulacji dotyczących wnioskowania w ramach Programu -wydawania zaświadczeń o dochodach). Programy te są dedykowane dofinansowaniu wymiany wysokoemisyjnych urządzeń na spełniające standardy niskoemisyjne, przyłączaniu do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej oraz kompleksowej termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

  • Bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub wody roztopowe zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Dzięki temu osoby fizyczne bez decyzji o pozwoleniu na budowę i zgłoszenia będą mogły zainstalować zbiorniki na deszczówkę do 5m3, a od 5 do 15 m3 wymagane będzie tylko zgłoszenie – to zarówno oszczędność domowych budżetów, czasu, jak i korzyść dla środowiska.

{"register":{"columns":[]}}